• Ana Sayfa
  • Haber
  • New England University Araştırmacıları İlk Dijital İnsan İskeletini Oluşturdu.

New England University Araştırmacıları İlk Dijital İnsan İskeletini Oluşturdu.

 New England University Araştırmacıları İlk Dijital İnsan İskeletini Oluşturdu.
Okunuyor New England University Araştırmacıları İlk Dijital İnsan İskeletini Oluşturdu.

ABD’de bulunan, New England Üniversitesi’nde (UNE) çalışan araştırmacılar, geleneksel olarak laboratuvar tabanlı bir bilimi dijital ortama aktaran tamamen dijital tek insan iskeletini ürettiler.

Une Araştırmacıları Dijital İnsan İskeletini Oluşturdu
Rowan Webb

Projenin fiziksel iskeleti ve tıbbi geçmişi, 2010 senesinde kanserden dolayı hayatını kaybeden ve kalıntılarının bilimsel araştırmalarda kullanılmasını isteyen UNE arkeoloji teknisyeni Rowan Webb tarafından hediye edildi.

Rowan’ın hikayesinden esinlenerek, UNE araştırmacıları ve teknik uzmanlarından oluşan bir ekip, Rowan’ın dijitalleşmesini ve teknolojisini ölümünden bu yana yaygın olarak kullanılabilir hale getirme arzusunu hayata geçirmeye iki yıl kadar bir süre ayırdı.

UNE Anatomy bu hafta online 3D modellerle ders vermeye başlayacak.

Bu dijital projeyi başlatan ve yöneten Dr. Melanie Fillios diyor ki; “Rowan’ın elimizdeki teknoloji hakkında hiçbir fikri yoktu ve hediyesini tüm dünyaya sundu. Böylece herkes onun sayesinde bilgi edinebilecek”


“Ailesi ve onu tanıyanlar kesinlikle kendinden geçmiş olacağını söylüyorlar. Bir bakıma yaşıyor ”dedi.

3d iskelet modeli

3D fotogrametri kullanan sayısallaştırma projesi sadece idari, yasal ve fonlama çemberlerinden atlamak isteyen uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından ve Rowan’ın fiziksel iskeletine erişim sağlayan Sydney Üniversitesi’ndeki Shellshear Müzesi’nin desteğiyle mümkün oldu.

UNE paleontoloji doktora adayı Michael Curry, proje için her kemiği fotoğrafladı. “Elde edebileceğimiz en ayrıntılı görüntüleri elde etmek için Rowan’ın iskeletinin yaklaşık 30.000 fotoğrafını çektim. Bu görüntüleri çekmek, yeniden yapılandırmak ve ince ayar yapmak neredeyse bir yıl sürdü, böylece tam olarak ne görmek istediğimizi gösterecekler ”dedi.

Ve Bay Curry’nin fotoğrafçılık çalışmaları dijitalleşme sürecinin sadece başlangıcıydı. Haftalarca fotoğraf çektirme, görüntülerden 3D modeller oluşturmak ve rafine etmek için harcanan bir yılı takip etti.

“Ayrıca istikrarlı, kamuya açık bir dijital platform bulmamız, modellerin ve fotoğrafların depolanmasını düşünmemiz ve meta verileri hazırlamamız gerekiyordu.”

Yeni dijital kaynak bu yıl UNE’nin zooarkeoloji biriminde ilk kez kullanılacak, ancak stajyeri olan herkes için kaynak olarak da kullanılabilecek

Dr Fillios, “Rowan’ın iskeleti, insan kemik teşhisinin, insan anatomisinden adli çalışmalara kadar bir dizi uygulamada kritik becerileri öğretmek için kullanılacak.” dedi.

Rowan’ın iskeletini kullanarak kemik tanımlamanın temellerini öğretmek için , “UNE’nin kırsal kriminoloji birimleriyle disiplinler arası işbirliklerini inceliyoruz ve Potansiyel olarak Avustralya Federal Polisi’nin (AFP) yararına kısa kurslar sunacağız. Bunun daha sayamayacağımız kullanım alanı bulunuyor.” dedi.

UNE arkeologu Doçent Peter Grave, bu çalışmayı “kesinlikle son teknoloji” olarak nitelendirdi.

“Melanie’nin girişimi sayesinde teknolojiye altı ay kadar ileriye sıçradık. Diğerleri yetişmeye başlıyor, bu yüzden şu anki odak noktamız rowan’ın sanal iskeleti için bir öğrenme ve araştırma ortamında uygulamalar geliştirmek.” dedi

UNE Arkeoloji ekibi, çevrimiçi 3D dijital modellerden oluşan büyüyen koleksiyonlarının bir gün bir dizi disiplinden yararlanmak için eğitim ve araştırma için dünya çapında, serbestçe erişilebilir bir kaynağın parçası olmasını umuyor.

Dr. Grave, “Bu kaynakların kamuya açık olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“Disiplin sınırlarını aşan, tüm üniversitelerin ve müzelerin, dünya çapında araştırma için kullanılabildiği kamusal alana modellerle katkıda bulunabilecekleri bir veritabanına sahip olmak istiyoruz.

kafatasını buradan görüntüleyebilirsiniz: https://une.pedestal3d.com/r/PQZbmruz05

Kaynak: https://www.une.edu.au/connect/news/2020/04/une-creates-worlds-first-online-human-skeleton

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle