Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Yolcu Rekoru

 Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Yolcu Rekoru
Okunuyor Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Yolcu Rekoru

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG), Kurban Bayramı tatili boyunca yolcu rekorları kırdı! ✈️ Okulların kapanması ve 9 günlük bayram tatilinin yaz sezonuna denk gelmesiyle havalimanında yoğun bir hareketlilik yaşandı.

23 Haziran Cuma günü, tatil dönüşü yaşanan yoğunlukta İSG’den tam 132 bin 550 yolcu geçiş yaptı ve 725 uçak iniş kalkış gerçekleştirdi. Bu rakamlar, Sabiha Gökçen Havalimanı tarihinin en yüksek günlük yolcu ve uçak trafiği olarak kaydedildi.

Havalimanı yetkilileri, bu yoğunluğa karşı önceden hazırlık yaparak yolcuların seyahat deneyimini kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Ek personel, terminal içi iyileştirmeler ve pasaport kontrol noktalarında düzenlemeler gibi bir dizi önlem alındı.

14-23 Haziran tarihleri arasında İSG’den toplamda 1 milyon 253 bin 657 yolcu geçti ve 7 bin 18 uçak seferi gerçekleştirildi. İSG CEO’su Alp Er Tunga Ersoy, okulların kapanması ve Kurban Bayramı ile birlikte turizm sezonunun en yoğun dönemine girildiğini belirterek, “Beklenen yoğunluğun yolcularımızı etkilememesi için günler öncesinden hazırlıklara başladık.” dedi.

2023 yılını 37.1 milyon yolcu ile kapatan Sabiha Gökçen Havalimanı, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi’ne (ACI EUROPE) göre “mega havalimanları” kategorisinde yolcu yoğunluğunda yüzde 13,2’lik artışla ikinci sırada yer alıyor.

İkinci pistinin hizmete girmesiyle yolcu kapasitesini artıran ve Türkiye turizmine önemli katkılar sağlayan Sabiha Gökçen Havalimanı, 2024 yılı başından bu yana 9 yeni uluslararası hat ile İstanbul’un dünya ile bağlantısını güçlendirdi. Şehir içi ulaşım kolaylığı ve merkezi konumu ile öne çıkan Sabiha Gökçen Havalimanı, 54 ülkede 164 farklı noktaya uçuş imkanı sunuyor.

Yorum Yap