Yılların Çürütemediği 1 Dava: Nikola Tesla’nın Deprem Makinesi

 Yılların Çürütemediği 1 Dava: Nikola Tesla’nın Deprem Makinesi
Okunuyor Yılların Çürütemediği 1 Dava: Nikola Tesla’nın Deprem Makinesi

Çoğu yerde söylenen Nikola Tesla’nın yaptığı idda edilen Deprem Makinesi nedir ? Bu söylentilerin bir kaynağı var
mı yoksa tamamen komplo teorisi mi ? Cevaplar yazımızda.

Birçok yerde duyabileceğiniz Nikola Tesla’nın Deprem Makinesi yapmış olduğu bilgisi gerçektir. Ve hatta kendisi şu sözleri söylemiştir:

Nikola Tesla’nın Açıklaması

“Birkaç dakika içinde kirişin titremeye başladığını hissettim. Yavaş yavaş titremenin yoğunluğu arttı ve tüm inşaatı kaplamaya başladı. En sonunda yapı gıcırdamaya ve bükülmeye başlamıştı. İşçiler deprem olduğunu sanmış ve iskelelerden aşağı atlamıştı. Binanın yıkılacağı söylentileri yayılmaya başlamış, polis birlikleri yola çıkmıştı. Ciddi bir sonuç doğmasına mahal vermeden vibratörü cebime attığım gibi uzaklaştım ordan. Eğer on dakika daha fazla işler halde bıraksaydım tüm yapı yerle bir olacaktı. Aynı vibratörle Brooklyn Köprüsünü bir saatten kısa bir süre içerisinde yerle bir edebilirdim.”

Peki nedir bu makine ? Buna biraz bakalım.

Öncelikle Nicola Tesla’nın ürettiği deprem cihazı bir osilatör devre sistemi temelli oluşturulmuştu. Devrenin oluşturduğu çeşitli dalga frekansları rezonans oluşturur bu sayede bu dalgalarla titreşimler oluşturulurdu. Bu cihazın üretilmesinin temel amacı çeşitli büyük depremleri bu titreşimlerle azar azar sağlayarak depremin şiddetini ve büyüklüğünü düşürebilmek hedefleniyordu. Tesla tarafından oluşturulmaya ilk başlandığında amaç nesnelerin dayanıklık oranını belirlemek ve kırılma noktalarını hesaplamaktı. Dönemin sosyal koşullarından dolayı Tesla’ya karşı bi antipati vardı. Bu yüzden günümüzde de hâlâ bu projenin kötü niyetle oluşturulduğu ve Tesla’nın amacının bu cihazı silah olarak üretmiş olması gibi çeşitli safsatalar da ortaya atıldı. Şahsi fikrimi de bu yazıya dahil ederek kendimce söyleyebilirim ki Nicola Tesla döneminin dahi denilebilecek nadir bilim adamlarındandı.

Günümüzde de NASA olmak üzere birçok bilimsel ve teknik kurum hâlâ bu çalışmaların temellendirilmesi altında çeşitli üretimler ve icatlar ortaya atıp araştırma yapabiliyorlar. O yüzden Tesla’nın belki de en mühim çalışmalarından biri olan bu deprem osilatörü cihazı doğru bir bakış açısıyla değerlendirilmeli ve dünya için mühimiyetinin ne olduğunun bilincine varılmalıdır.

Bu yazı Yusuf Dalbudak tarafından yazılmış, Tuncay Kaptan tarafından düzenlenmiştir.

Kaynakça:

www.forbes.com/sites/davidbressan/2020/01/07/nikola-teslas-earthquake-machine/amp/

https://www.amazon.com.tr/Nikola-Teslas-Earthquake-Machine-Blueprints/dp/157282008X

https://interferencetechnology.com/is-it-possible-to-build-an-earthquake-machine/amp/

Yorum Yap