Play Store’da Virüs İçeren 56 Farklı Uygulama Tespit Edildi

 Play Store’da Virüs İçeren 56 Farklı Uygulama Tespit Edildi
Okunuyor Play Store’da Virüs İçeren 56 Farklı Uygulama Tespit Edildi

Play Store’da yaklaşık 56 adet uygulamada tekya adı verilen kötü amaçlı yazılım bulundu.Üstelik bu tekta adı verilen kötü amaçlı yazılım Play Protect tarafından tespit edilemediği için yaklaşık 1.7 milyon cihaza indirildi.

Play Store her ne kadar önlem alsada bazen bu önlemler yetersiz kalabiliyor ve genellikle bu tür kötü yazılımlar çocukları hedef alıyor.

Check Point uygulamaların Google Play Protect ve VirusTotal tarafından fark edilmediğini belirtiyor.O kötü amaçlı yazılımın 24’ünün çocuklara yönelik olduğunu belirtildi.O uygulamaların arasında yarış oyunları,yemek tarifleri ve hesap makinesi gibi daha bir çok uygulamaların olduğu belirtildi.

56 uygulamada bulunan Tekya adlı kötü yazılım, Facebook Unity AdMob vb. platformlar arasından yayınlanan reklamlar için hileli tıklama oluşturuyor. Tekya, bulaştığı tüm cihazlarda kullanıcıları taklit etmek için Android de bulunan “MotionEvent” özelliğini kullanarak taklit yapıyor.

Bu kötü amaçlı yazılımların virüs programları tarafından tespit edilememesi için C ve C++ yazılım dillerinde yazıldığı belirtiliyor.
Uygulamaların Apk dosyasının içindeki libraries klasörüne “libtekya.so”  ana dosyalara yüklendiği için virüs tespit edilemediği belirtildi.
Güvenlik Şirketinin hemen uyarısından sonra Google ,o kötü amaçlı 56 uygulamayı kaldırdığını belirtti.

Güvenlik şirketinin yayınladığı rapora alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
https://research.checkpoint.com/2020/google-play-store-played-again-tekya-clicker-hides-in-24-childrens-games-and-32-utility-apps/?utm_sourc

Yorum Yap