Root Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yüklenir ?

 Root Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yüklenir ?
Okunuyor Root Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yüklenir ?

Root Nedir?

Root Türkçe anlamı kök izni anlamına gelmektedir yani telefonunuzun köklerine (diplerine) ulaşmanızı haliyle daha değişik alışagelmedik işlemler yapabilmenizi sağlar. Telefon markaları mobil cihazlarını güvenli olması nedeniyle yazılımsal olarak kısıtlar. Bu kısıtlamaları mobil cihazınızı Root işlemi yaparak kaldırabilirsiniz.

Not: Root işlemi mobil cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

Root Ne İşe Yarar?

Mobil cihazınıza Root işlemi yapıldığında sistemsel dosyaları silebilir, modlar yükleyebilir ve hatta telefonunuza çok daha fazla hakim olmanızı sağlar.Örneğin telefonunuzu şarja taktığınızda uçak moduna almaya ayarlama veya pilinizin sizin belirlediğin kadar dolmasını sağlayabilirsiniz.

Root Nasıl Yapılır?

Not: Yapacağınız işlemler telefonunuzun kullanılmaz hale getirebileceğini unutmayın.

Root işlemine başlamadan önce Twrp kurmanız lazım. Twrp hakkında yazdığım rehberi bu linkten https://webodasi.com/twrp-nedirne-ise-yarar-ve-nasil-yuklenir-team-win-recovery-project/ okuyarak yardım alabilirsiniz.

Root işleminin en güvenli yolu olarak bildiğim Magisk ile Rootlamayı anlatacağım.

Öncelikle https://magiskmanager.com bu linkten Magisk‘ i ve Magisk Manageri yüklemeniz lazım. Telefonunuzun açma tuşuyla aynı anda ses açma tuşuna basın böylece telefonunuz Twrp moduna geçecek buradan İnstall yani yükle butonuna tıklayın ve buradan yüklediğiniz Magisk dosyasını seçin.

Swipe to confirm Flash adlı kaydırmalı buton çıkacak bu butonu sağa doğru kaydırın ve işlemin bitmesini bekleyin.

İşlem tamamlandığında Reboot System (sistemi yeniden başlat) butonuna tıklayıp telefonunuzu yeniden başlatın. Artık Root için gerekli Magisk kuruldu sıra bu uygulamanın yönetim uygulamasını kurmak. En başta size indirttiğim Magisk Manager aplikasyonunu kurun. Artık telefonunuza çok daha fazla erişim imkanı sağladınız bunu kendi istekleriniz yöneltiminde kullanabilirsiniz.

https://www.chip.com.tr/haber/root-nedir-android-cihazlarda-root-nasil-yapilir_66834.html
https://magiskmanager.com

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle