Telefon Pilleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 Telefon Pilleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Okunuyor Telefon Pilleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Geçmişten günümüze telefonlar bir hayli gelişti ve buna bağlı olarak pil teknolojileri de kayda değer yol katetti. Ancak piller hakkında kullanıcılar arasında yayılan tavsiyeler, ipuçları vb. şeyler pillerinize yarardan çok zarar veriyor. Bu yazımda sizlere telefon pilleri hakkında doğru zannedilen ancak bir o kadar yanlış adımları doğrularıyla sıralayacağım.

İçindekiler

Telefon İlk Şarjında En Az 24 Saat Durmalı

Bu tavsiyeyi günümüzde birçok kişi hem uyguluyor hem de tavsiye ediyor. Bu tavsiye günümüzde işe yaramasa da geçmişte markalar tarafından tavsiye ediliyordu peki günümüzde neden işe yaramıyor? Günümüzdeki telefonlar kapasitesinin üstünde akım almaması için ani sıcaklık yüksekliğinde bataryayı koruması için kısaca telefonun ve kullanıcının sağlığı için akım korumalı olarak gelir bu akım koruyucu telefon tam şarj olduğunda adaptörden akım almayı keser ve böylelikle batarya şarjdayken zarar görmez ve ısınmaz.İşte bu yüzden isterseniz telefonu 100 saat telefonu şarj edin o tam şarj olduğunda akımını keser. Yeni alınan telefonlar şarjları tam dolduğu zaman çekilmesinde hiçbir yanlışlık yoktur.

Telefonun Pilini Tam Bitirip Şarja Tak

Bu hatayı kullanıcıların büyük çoğunluğu yapıyor ancak bu yapılan hata pillerin ömrünü kısaltıyor. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar pillerin en az %15 e gelince şarja takılması gerektiğini söylüyor peki ya neden? Pillerin de belli bir ömrü vardır bu ömre deşarj ömrü denir. Siz telefonu tam bitirdiğinizde telefonun bataryası 1 kez daha deşarj olur ve bu da pilin ömrünü azaltır ancak siz pil tam bitmeden şarja takarsanız döngüyü tamamlamaz ve böylelikle pilin ömrü daha az azalır.

Telefonun Bataryası İçin Arka Plan Uygulamalarını Kapat

Bu hata pilin ömrüne etki ettiği gibi kullanım süresini de azaltıyor çünkü arka plandan kapatılan uygulama tekrardan açılmak için arka planda durduğu süreden daha fazla güç harcıyor bu da bataryanızın daha kısa sürede bitmesini ve daha fazla ısınmasına sebep oluyor. Telefonunuzun son kullanılan uygulamalardan uygulamayı kapatmanız sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Kablosuz Şarj Bataryayı Daha Çabuk Eskitir

Kablosuz şarj uzun zamandır hayatımızda ancak kullanıcılar bu hurafeden dolayı kablosuz şarja pekte sıcak bakmıyor. Kablosuz şarjlar orijinal ,markalı olduğu sürece kablolu şarj ile aynı eskitme oranına sahip.

Telefonunu Tam Şarj Et

Neredeyse herkes bunun doğru olduğunu zannediyor ama öyle değil. Yapılan araştırmalara göre üstte dediğim gibi pili tam şarj etmek pilin döngüyü daha hızlı tamamlamasına sebep oluyor bu da bataryanın ömrünü daha çabuk azaltıyor. Uzmanların tavsiyesine göre pili en fazla %80 seviyelerinde şarj etmek.

https://www.cnnturk.com/teknoloji/akilli-telefon-pilleri-hakkinda-5-efsane-ve-gercekler?page=11

Yorum Yap