Sanal Gerçeklik Gözlükleri Göz Sağlığına Zararlı Mı?

 Sanal Gerçeklik Gözlükleri Göz Sağlığına Zararlı Mı?
Okunuyor Sanal Gerçeklik Gözlükleri Göz Sağlığına Zararlı Mı?

Son birkaç yılda çok popüler hale gelen ve hızla gelişen Sanal Gerçeklik Gözlükleri birçok soruya da maruz kaldı. Bu sorular hakkında kuşkusuz en dikkat çekicilerden biri göz sağlığına zarar verip vermediği.Teknoloji ile birlikte hayatımızın bir parçası olan cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi cihazların uzun süreli kullanımda göz sağlığına zarar verdiğini duymuşsunuzdur. Bu yüzden sanal gerçeklik gözlükleri hakkında akla gelen ilk sorulardan biri de çoğu zaman göz sağlığına zararlı olup olmadığı olmuştur. Sonuçta gözümüze aşırı yakın bir ekrandan bahsediyoruz. Peki, zararlı mı?

Yapılan araştırmalar devam etmekle birlikte şu ana kadar sanal gerçeklik gözlüklerinin göz sağlığa bir zararı tespit edilemedi. Ancak, uzun süreli kullanımda; baş ağrısı, baş dönmesi, denge kaybı ve mide bulantısı yaşayan kullanıcılar bulunmakta. Her ne kadar bazı kullanıcılarda bunların hiçbiri yaşanmasa da bazı kullanıcılarda hepsi yaşanıyor.

Peki ne yapmalıyız? Henüz araştırmalar devam ediyor ise bana ciddi bir zararı olabilir mi?

Uzmanlar uzun süreli kullanımdan kaçınmanızı öneriyorlar. Fakat her ne kadar araştırmalar devam etse de muhtemelen çok büyük bir zararı olsaydı mutlaka bir önem alınırdı. O yüzden dert etmeniz gereken bir şey yok gibi görünüyor. Keyfini çıkarın :))

Teknoloji, bilim ve daha fazlası ile ilgili haberler için: webodasi.com

Yorum Yap