Selçuk Bayraktar Kimdir?

 Selçuk Bayraktar Kimdir?
Okunuyor Selçuk Bayraktar Kimdir?

İsmini çoğunlukta SİHA‘ lar sayesinde duyduğumuz ülkemizin gizli kahramanlarından Selçuk Bayraktar‘ ın hayatını, başarılarını ve ülkemiz adına yaptığı projeleri inceleyelim.

1979 İstanbul Sarıyer doğumlu olan Bayraktar eğitiminin başlangıcını yani İlkokulu İstanbul Sarıyer‘ de bitirdi. Robert Kolejinden 1977 yılında mezun oldu daha sonra 1997 ve 2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinde lisans eğitimi aldı. Üniversitede öğrenci olduğu zamanda sırasında kendisine University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj ve burs teklif edildi. Bu teklifleri kabul eden Bayraktar yüksek lisansını 2002 ve 2004 yılları arasında UPenn’ de Elektrik Mühendisliğinde devam ettirdi. Bayraktarın çalışmalarının büyük çoğunluğu İHA‘ lar hakkında oldu. Üstün başarıları nedeniyle MİT tarafından burslu doktora teklifi aldı. MİT‘ de almış olduğu eğitim sırasında insansız hava araçlarının manevra kabiliyetini arttıracak otomatik uçuş algoritması hakkında çalışmalar yaptı.

Bayraktarın Hayatındaki Başarıları

  • İlk başarısını 2012′ de robot teknolojileri zirvesinde insansız hava aracı yaparak yakaladı bu başarı Türkiye‘ de büyük bir etki yarattı.
  • Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ilk İHA‘ sını tasarladı.
  • Yine ilk kez milli İHA roket sistemini oluşturup başarıyla test etti.
  • Döner kanatlı ilk yerli İHA olan Malazgirt‘ i tasarladı.
  • Son olarak TSK‘ nın göz bebeği olan Tarruzi insansız hava aracı Akıncı‘ nın tasarımcısı ve geliştiricisi oldu.

Ülkesine Kazandırdığı Projeler

Yukarı da saydığım projeler tümüyle Türkiye için can suyu oldu. Geliştirdiği TİHA’ lar ile Mehmetciği korurken teröristlere göz açtırmadı. Askeri pilotlarımızın üstlendiği tehlikeli harekatları kendisinin yapmış olduğu araçlar üstlendi. Ülkem adına buradan kendisine minnet duyuyor gelecek projelerinde başarılar diliyorum.

 www.superhaber.tv

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle