SİR JAMES DYSON Kimdir?

 SİR JAMES DYSON Kimdir?
Okunuyor SİR JAMES DYSON Kimdir?

James Dyson Kimdir? Nasıl Mucit Oldu? Santifirüj Nedir? Neden Pes Etmemeliyiz? Başarı Nasıl Elde Edilir? Sea Truck Nedir?

Öncelikle herkese merhabalar. Bugün sizlere çoğu insanın hayatını etkilemiş olan yenilikçi ev aletlerini başarıyla üreten ve mühendislik ile teknik yeniliği İngiliz toplumunda yüksek itibara kavuşturmak için kararlı bir kampanyacı olan İngiliz mucit , endüstriyel tasarımcı ve girişimci James Dyson’dan  bahsedeceğiz. Bu mucidimizin adı Sir James Dyson. Bu adam o kadar başarılı bir yaşam hikayesine sahip ki, İngiltere’deki krallıklardan Hizmet Nişanı, İngiliz İmparatorluğu Madalyası, Kraliyet Endüstri Tasarımcısı Nişanı, Kraliyet Cemiyeti Üyesi, Kraliyet Mühendislik Akademisi Üyesi, Chartered Tasarımcılar Derneği Üyesi, İngiltere Elektrik Mühendisleri Üyesi gibi takdir edici çeşitli başarılara sahip. Hayatından kısaca bahsedecek olursak;

Sir James Dyson, 1947 Yılının 2 Mayısında İngiltere Kuzey Norfolk  Eyaleti’nde bir sahil kasabası olan Cromer’da doğdu. Dyson’ın babası bir öğretmendi. Dyson, 9 yaşına geldiğinde babasını kanserden kaybetti. Cromer’ın Holt kırsalındaki prestijli yatılı okul olan Gresham Okulları’na gitti. Yatılı okul ve babasız kalmak Dyson’u erken yaşta olgunlaştırdı. Sonrasında koşuyla ilgilenmeye başladı. Spor onu psikolojik olarak daha iyi hissettiriyordu. Uzun mesafe koşu yarışlarında dereceler almıştır. Ardından 1965-66 yıllarında Byam Shaw School of Art’ta sanat eğitimi almak için Londra’ya gitti.  Bu süreçte mobilya ve tasarım konularında da dersler almış. Bu konu onun özel ilgi alanında yer almıştır. Sonrasında akademik eğitimini almak için mühendisliğe geçiş yaptı.  

Royal College of Art’ta (1966–70) mobilya ve iç tasarım eğitimi aldı. Dyson, 21 yaşındayken ressam ve sanat öğretmeni olan Deirdre Hindmarsh ile evlendi. Çiftin 3 çocukları oldu. Byam Shaw’da mühendisliği tasarımla birleştirmenin yaratıcı olanakları ile tanıştı ve bu ilerideki çalışmalarında ufkunu genişletti. 1970 yılına gelindiğinde, Rotork Controls Ltd., Bath, Somerset’te çalışmaya başladı. Burada şirketin alışılmadık başkanı Jeremy Fry, küçük, hızlı, çok yönlü düz tabanlı bir fiberglas çıkarma aracı olan Sea Truck’ı tasarladı ve üretimini sağladı. Ayrıca ürettiği bu araç hem askeri muhitte hem de sivil muhitte kullanıldı. 1974 yılında Dyson, kendi şirketini kurdu ve bu şirkette ürettiği ilk ürünü; dar bir tekerlek yerine yük ağırlığını tekerleğe yayan bir topun üzerinde yuvarlanan, el arabası benzeri plastik bir çöp kutusu olan Ballbarrow’du. Dyson, Ballbarrow için bir fabrika kurdu ve fabrika endüstrisi ürünleri hakkında da birkaç tasarım oluşturdu. bıçkı fabrikaları gibi daha büyük endüstriyel tesislerde kullanılan cihazlara benzer bir siklon partikül toplayıcı tasarladı. Bu tasarım ileriki zamanlarda evde kullanılan elektrikli süpürgeler için de tasarlanacaktı. 

Fabrikalar için ürettiği partikül toplayıcı üzerinden 5 yıl boyunca çalıştı. Çeşitli prototipler üzerinde çalıştı testler gerçekleştirdi. Ve ürünün farklı modellerini üretti. Bu ürünün özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak; gelen kirli havayı silindirik bir kap etrafında döndüren tatmin edici ve burada toz santifrüj kuvvetinden faydalanarak ve arındırılmış hava açığa çıkarken kirli hava filtre içinde saklı kalıyordu. James Dyson, 1978’de evini temizlerken Hoover elektrikli süpürge makinesinin kullandıkça çekiş gücünün azaldığını gördü. Bu durumdan rahatsız olan Dyson, elektrikli süpürgeler daha farklı nasıl olabilir diye araştırma yapmaya başladı. Dyson, bu şekilde çalışan bir sistemi elektrikli süpürgeler üzerinde tasarladı. İlk zamanlarda bu çalışmaya hiçbir şirket ilgi göstermedi. ve bu da Dyson’da geleneksel işlere karşı kalıcı bir antipati uyandırdı. Dyson için Vazgeçmemek muhteşem bir hikayeyi yazmak için gereken en önemli kilit kelime oldu… Mevcut elektrikli süpürge distribütörleri, bu ürünü kendi pazarları için bir tehdit olarak gördüler. Pazara girmesini istemediler. Dyson’un ürünü kendi ulusunda ilgi görmese de Japonya’da G-force adında bir temizlik şirketi tarafından dikkat çekti. Şirket ürünü satın aldı ve bu Dyson için ticari anlamda başarılı oldu. Ürün Japonya’da çok popüler oldu ve önemli satış rakamlarına ulaştı.

Dyson, vazgeçmemesi sayesinde şansının dönmesini sağladı. Japonya’da satışlar iyi olunca, İngiltere’deki şirketlerin de ilgisini çekmeye başladı.

Bu başarısından dolayı 1991’de kraliyet tarafından bir tasarım ödülü kazandı. Ardından Dyson, bu ürün için 1993’te, Kuzey Wiltshire’da bir fabrika açtı. İki yıl içinde Dual Cyclone modeli , rakip markalardan çok daha yüksek bir perakende satış fiyatına rağmen İngiltere’de en çok satan elektrikli süpürge oldu . Dyson’ın zarif ve pratik cihazları birçok tasarım ödülü kazandı ve dünya çapında sanat ve tasarım müzelerinde sergilendi. Elektrikli süpürge diğer ürünlerle birlikte ilgi gördü. 2009 yılında piyasaya sürülen Air Multiplier bladeless fantaban ünitesinden çekilen havanın eterik kanat şeklindeki bir halkanın iç yüzeyine üflenerek halkayı çevreleyen havanın kesintisiz bir akışta akmasını sağlar. Dyson’ın tasarımı ve ticari başarısı , Britanya’da icat ruhunu yeniden canlandırmasını sağladı. 1997’de yazdığı Odds Karşısında (Giles Coren ile yazılmıştır.) otobiyografik tarzda yazılan kitabı yayınlandı. Kitapta kısaca cesaret ve ısrarın karşısında bir engel olamayacağını anlatıyordu. Ertesi yıl İngiliz İmparatorluğu Düzeninin bir üyesi oldu. 2000 yılında mevcut çamaşır makinelerinden daha farklı bir tarzda çalışan çamaşır makinesi üretmeye çalıştı. Tek tamburlu makinelerin kıyafetleri yeterince temizlemediği düşünen Dyson mühendisleri çift tamburlu çamaşır makinesi ürettiler. Fakat ürün istenilen ilgiyi göremedi ve başarısız oldu.

2002 yılında, ödüller ve bağışlarla gençleri mühendisliğe girmeye teşvik etmek amacıyla James Dyson Vakfı’nı kurdu. 2009 yılında, Muhafazakar Parti Dyson’ı yeniliği teşvik edecek politikalar önermeye davet etti ve Mart 2010’da şu cevabı verdi: ^^Dahiyane Britanya: Birleşik Krallık’ı Avrupa’nın Önde Gelen Yüksek Teknoloji İhracatçısı haline getirdi. Diğer fikirlerin yanı sıra üniversitelere geleneksel olmayan mühendislik müfredatı tasarlama konusunda fazlasıyla özgürlük verilmeli, üniversiteler ile teknoloji şirketleri arasında daha fazla işbirliği yapılmalı.^^ şeklinde bir rapor hazırladı.

Dyson elektrikli süpürgeler, vakum araçları, vantilatörler, hava temizleyiciler, saç kuruma makineleri ve el kurutma makineleri gibi birçok farklı ürün üretmektedir. Dyson elektrikli süpürgeler yüksek emiş gücü sayesinde diğer süpürgelerin çekemediği tozları da çekmektedir. Fiyatları rakiplerine göre daha yüksek olmasına rağmen, ciddi oranda talep görmektedir. Dyson ürünlerinin başarılı olmasının en önemli nedenlerinden biri, uzun ömürlü olmasıdır. Marka bu konuya özel önem verip, ürünleri uzun süreli dayanıklılık testlerinden geçirmektedir.

KAYNAKÇA

https://www.britannica.com/biography/James-Dyson

https://www.jamesdysonfoundation.co.uk/who-we-are/our-story.html

https://www.forbes.com/profile/james-dyson/?sh=3023af8e2b38

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle