Sivrisinekleri lazerle hedefleyen yapay zeka!

 Sivrisinekleri lazerle hedefleyen yapay zeka!
Okunuyor Sivrisinekleri lazerle hedefleyen yapay zeka!

Yaz ayına girdiğimizden dolayı başımızın tatlı belaları olan sivrisinekler için küçük ama bizim için büyük bir sorun arz eden bu durum bazılarımızı bu sorunu çözmek için beyin fırtınası yapmaya itti. Özellikle sıcaklarda çekilmez olan bu sivrisinekler kimilerimiz gece yataklarında kıvrandırtmakla kalmayıp bir de üstüne o rahatsız edici “vızzz” sesiyle kulağımıza ufak ama tatlı buseler konduran bu küçük sevimli (kesinlikle sevimli değil :D) böcekler bizim rahat uyku çekmememiz için ellerinden geleni ardına koymamaktadır. Bir böcek bizle nasıl başa çıkabiliyorsa biz de sizler için onlarla nasıl başa çıkılır sorusunu ilk olarak kendimize sonra Google’ a sorarak bu soruna çözüm bulmanın yollarını aradık. Araştırdık ve bizlere kolaylık ve fayda sağlayacak bir teknolojiyi sizler için keşfettik.

Bugün sizlere Bzigo’dan bahsediyoruz. Termal kamera ve lazer işaretleyici sistemlerini birleştiren Bzigo şirketi sivrisinek algılama ve izleme sistemi yaptı. Sistem, sivrisineklerin uçtuğunu tespit ettiği anda takip ediyor ve onları öldürmenize yardımcı olmak için nereye iniş yaptıklarını ışınlarla gösteriyor.

Bzigo (şirketin ismi de Bzigo ürünün ismi de Bzigo) 8 metre mesafeye kadar sivrisinekleri tespit edebilir. 850nm Kamerası bulunan Bzigo gece ve gündüz durmaksızın odadaki sivrisinekleri tespit eder. Bir sivrsinek tespit
edildiğinde Bzigo güvenli bir lazer inene kadar onu takip eder ve öldürmeniz için bir kutu çizer isteğe bağlı olarak lazerle belirlenmiş hedefi öldürebilirsiniz. 🙂

Bazen sivrisinekler tek bir pikselden bile daha küçük olabiliyor. Bzigo bunu algılayabiliyor. Bzigo görüntüyü algılamaktan ziyade sivrisineğin hareketine odaklanır ve potansiyel olarak aralıklı ve uzaktaki piksel izlerini takip edebilmek için aktif olarak çalışan dört tane 1 Ghz çekirdek kullanır. Sivrisinekler durmadan yer değiştirip, inip çıtkıkları için birkaç uçuş hamlesinden sonra neredeyse tamamen tespit edilebilirler.

Ürünün tek eksiği işaretlediği hedefleri öldüremiyor olması. Lazerle belirlenen hedefi kendi yöntemleriniz ile öldürmeniz gerekiyor. Fakat öldürücü darbe atabilmesi için hedefin %100 tespit edilmesi gerekiyor şuan %90 seviyelerinde. O yüzden önceliğin hedefin doğruluğu olması gerektiği açıkca ortada!

Tanıtım Videosu

Bzigo sivrisinek öldürme özelliğini düşünüyor. Bzigo V2 için planları var. Fakat Bzigo sivrisinekleri güçlü lazer ışınlanırıyla öldürmeyi planlamıyor. Bunun yerine hedeflenmiş sivrisinekleri nano-drone ile öldüreceği söyleniyor.

Sistemin ilk sürümünün 170 $ olacağı bekleniyor. Bu teknolojiyi detaylı incelemek için https://bzigo.com/ sitesine göz atabilirsiniz.

Yorum Yap