Starlink Uyduları Nedir, Ne İşe Yarar ?

 Starlink Uyduları Nedir, Ne İşe Yarar ?
Okunuyor Starlink Uyduları Nedir, Ne İşe Yarar ?

Elon Musk çılgın projeleriyle insanları hem şaşırtıyor bir o kadar da kendisine hayranlık duyuruyor. Elon Musk Tesla, SpaceX gibi şirketleri kurmuş ve günümüzde insanlık için birçok projeye imza atmıştır. Starlink uyduları da çılgın projelerinden birisi. Elon‘ un bu projesi nedir, ne işe yarar ayrıntısıyla anlatayım.

İçindekiler

Starlink Uyduları Nedir ?

Amerikan kökenli olan SpaceX şirketi bu projeyle uydular aracılığıyla internet sağlamayı hedefledi. Bu proje için birden fazla uydu birleşerek takımyıldızı oluşturuyor. Bu uyduları yeryüzündeki istasyonlarla kontrol eden SpaceX takımyıldızı haricinde binlerde daha uyduyu gökyüzüne ulaştıracak. Bu uyduların önceliği internet erişimi olsa da keşif ve bilim için de kullanılabilecek. Proje 2019 Kasım ayında uzaya 122 uydu gönderimi ile başladı ve böylece projenin temelleri atıldı. SpaceX‘ in açıklamalarına göre 2020 ortalarında 12.000 uyduyu toplam 42.000 uyduyu uzaya göndermek. Bu gönderilen uydular toplam 3 yörüngede seyir edecek. Bunlardan ilki yeryüzünden 550 km uzaklıkta yani Dünya’ dan çıplak gözle görebilmek mümkün. Türkiye’ de bu uyduları bazı illerden görmüştü. Diğer iki yörünge ise yeryüzünden 1550 km uzaklıkta. Projenin bitiş tarihiyle alakalı açıklama bulunmuyor. Projenin toplam masrafı ise 10 milyon dolar.

Starlink Uyduları Ne işe Yarıyor ?

Elon Musk bu dev projeyle Dünya‘ nın her tarafına yüksek hızda ve daha ucuza internet vermeyi hedefliyor. Yeryüzündeki internet sağlayıcılarını unutturacak bu projeyle Afrika kıtasına dahi yüksek hızda ve kesintisiz internet erişimi sağlanılacağı düşünülüyor.

Proje Hakkında Düşüncelerim

Elon Musk otomotiv ve Uzay keşif alanlarında kurduğu markalar ile isimlerini duyurmayı başardı belki de şimdiki hedefi internet alanında liderliği kazanmaktır. Bu proje her ne kadar insanlık uğruna olumlu bir proje olarak gözükse de bazı olumsuz yönleri olabilir. Bu olumsuzluklardan ilki uzayda uydu kirliliği oluşturmak bu kirlilik hem uzay keşiflerini engellerken hem de yeryüzüne gelen ışınları engelleyebiliyor. İkinci olumsuzluk ise Elon Musk‘ ın internet sektöründe en çok tercih edilen şirket olması çünkü internet vericileri yeryüzünde olmadığı için devletler istese bile bu erişimi durduramaz bu da devletler için bir tehlike teşkil eder .

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/starlink-uydulari-nedir-elon-musk-starlink-uydularini-uzaya-gondermeye-devam-ediyor-5775357/
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/uzay-kirliligi-nedir-neden-olur-40961353
https://tr.wikipedia.org/wiki/SpaceX

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle