XAMPP İndirme – Kurulum

 XAMPP İndirme – Kurulum
Okunuyor XAMPP İndirme – Kurulum

Bu yazıda XAMPP indirme işlemi, XAMPP kurulumu, XAMPP‘ın neden kullanıldığını anlatıcam. Öncelikle XAMPP nedir?

İçindekiler

XAMPP Nedir

XAMPP php ile web sitesi geliştiren kişilerin php uzantısıyla kaydedilmiş dosyaları sunucu üzerinden açarak test etmelerine olanak tanıyan, yazılımcı dostu bir programdır. Kurması ve kullanması da oldukça basittir. Öncelikle  XAMPP indirme işlemini buradan yapabilirsiniz – XAMPP indir . Zaten her bilgisayara uyumlu denilebilir. İndirdikten sonra dosyayı açıp sihirbaz ekranını next next diyerek geçelim. Pek ayrıntıya girmicem çünkü inanın çok basit işlem. Bilgisayarınızda herhangi bir progam veya güvenlik duvarı indirme için izin isterse izin verin sorun olmaz.

İndirdikten ve kuruduktan sonra;

xampp indirme ve kurulum

Bu görselde gördüğünüz Apache ve MYSQL kısımlarını starta basarak aktif hale getirelim. Daha sonra Apachenin yanında ki admine basarak sitelerimizi göreceğimiz sayfaya gidelim( yada direk google’a http://localhost linkini girsenizde olur.). XAMPP bizi şöyle bir sayfaya götürecek;

xampp indirme ve kurulum

Bu dosyaları silmek için;

Bilgisayarınızdan C: sürücüsünü açın ve içerisinde ki XAMPP klasörüne girin. XAMPP klasöründe ise htdocs klasörüne girip içerisindeki tüm dosyaları siliyoruz.

xampp indirme ve kurulum

Bu adımdan sonra yapmış olduğunuz klasörleri ve çalışmalara bu htdocs klasörüne atıp  google’a http://localhost linkini yazarak ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. PHP’ye ilk başladığımda teknolojiden haberi olmayan biri olduğumdan çok zorlanmıştım. Siz zorlanmayın, anlamadığınız yerde soru sorun. Yorumlar açık, iyi günler…

XAMPP programını indiriyorsanız PHP İLE de ilgileniyorsunuz demektir. PHP Nedir? Gelişim Süreci adlı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Yap