Tarihin En Yüksek Bütçeli 5 Video Oyunu

 Tarihin En Yüksek Bütçeli 5 Video Oyunu
Okunuyor Tarihin En Yüksek Bütçeli 5 Video Oyunu

Oyun yapım maliyetleri her geçen yıl daha da artmaktadır. Ödenecek işçi maaşları olsun, sağlık sigorta ücretleri olsun, seslendirme ve dublajlar için profesyonel anlaşmalar olsun çok yüksek maaliyetleri bulabilmektedir. Özellikle reklam anlaşmaları konusunda çok ciddi bütçeler ayıran şirketler maaliyetin büyük bir kısmını bu alana ayırmaktadırlar. Bu da doğal olarak oyunlar arasındaki rekabeti her geçen gün daha da arttırmaktadır.

İşte, sizler için derlediğimiz oyun tarihinin en yüksek bütçeli 5 oyunu:

İçindekiler

5) Star Wars: The Old Republic

BioWare’i BioWare yapan oyun diyebiliriz. Electronic Arts ve LucasArts’in işbirliği ile yayınlanan yapım 200 milyon dolarlık bir geliştirme bütçesiyle ilgiyi üzerine çekmeyi zaten başarmıştı.

Yayınlandığı yıl En İyi MMO ödülüne layık görülen yapım bugün bile hala en sevilen oyun olmayı başarmıştır.

4) Call of Duty: Modern Warfare

https://youtu.be/r72GP1PIZa0

Star Citizen gibi her ne kadar Türkiye’de yankı uyandırmamış olsa da dünyanın bir çok yerinde mükemmel bir reklam çalışması yapıldı ve oyun severler sabırsızlıkla oyunun çıkışını bekledi. Diğer yapımlarda göre bu kez bütçenin 3/4’ü reklam bütçesine ayrılan yapım reklam bütçesi için 200 milyon dolar ayırırken oyun geliştirmesi için sadece 50 milyon dolar gibi bir bütçe ayrılmıştır.


İlginizi Çekebilir: VALORANT Artık Sesli Sohbetleri Kayıt Altına Alacak


3) Grand Theft Auto V

Gönüllerin sultanı GTA Vice City ve GTA San Andreas’ın yerini tutar mı bilmiyorum ama en maliyetli üçüncü oyun olmayı başaran Grand Theft Auto V bütçenin neredeyse yarısını reklam giderleri için ayırmıştır. 137 milyon dolarlık geliştirme maliyeti ve 128 milyon dolarlık reklam maliyeti ile toplam 265 milyon dolarlık oyun online paketi ile de harika bir ivme yakalamış ve Epic Games’in bir dönem ücretsiz dağıtmasına rağmen hala Steam’de en çok satanlar listesinde üst sıralarda olmayı başarmış bir yapımdır.

2) Star Citizen

Türkiye’deki oyun severlerin çok gündeminde olmasa da dünyada büyük bir ses uyandıran Star Citizen listemizde ikinci sırada yer almayı başarmış durumda. Chris Roberts’ın (bir döneme damgasını vuran Wing Commander serisinden tanıyoruz) yönettiği oyun, çok uzun zamandır geliştirme aşamasında olduğu için sürekli olarak maliyeti artmaktadır. Pazarlama maliyetleri dahil 320 milyon doları aşan yapımda maliyet henüz çıkmayan oyunun tam hazırlanmış harita ve gemilerini satarak karşılanmaya çalışılıyor.

1) Cyberpunk 2077

Teaser yayınlandıktan sonra oyunseverleri çılgına döndüren ve maliyeti en yüksek Cyberpunk2077 listemizde ilk sırada yer almayı başardı.

Büyük ümitlerle çıkan Cyberpunk 2077 her ne kadar yüksek maliyetli olsa da oyun hatalarından dolayı oyuncuları büyük hayal kırıklığına uğratmayı da başarmıştır.

Kendine reklam ve pazarlama giderleri de dahil 330 milyon dolar bütçe ayıran Cyberpunk 2077 ekibi bunun dışında 121 milyon dolarlık geliştirme maliyetiyle de dikkat çekmeyi başarmıştır. Her ne kadar oyun severleri hayal kırıklığına uğramış olsa bile oyun CD satış rekoru kırmış ve şirket oldukça güzel para kazanmıştır.

En Yüksek Bütçeli 5 Video Oyunu listesi bu şekildeydi. Sizler bu oyunlardan hangilerini oynadınız ve düşünceleriniz nelerdir?

Web Odası olarak sanattan kripto paralara, yazılım derslerinden oyunlara kadar birçok konuya değiniyor ve okuyucuları sıkmadan kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. İçeriklerimiz hakkındaki görüşlerinizi her zaman bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın!

Yorum Yap