TWİTTER DA TÜRKİYE’ye TEMSİLCİ ATIYOR

 TWİTTER DA TÜRKİYE’ye TEMSİLCİ ATIYOR
Okunuyor TWİTTER DA TÜRKİYE’ye TEMSİLCİ ATIYOR

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’ın da Türkiye’ye temsilci atayacağı belirtildi.
Günlük etkileşimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye’de temsilci atamasına yönelik düzenleme kapsamında, uzun süredir temsilci atama kararını hayata geçirmeyen ve bu nedenle reklam cezasıyla karşılaşan Twitter’ın da düzenlemeye uymayı taahhüt ettiği belirtildi.

Twitter, yasal yükümlülüklerini yerine getirme kararı alarak, bant daraltma cezasından kaçınmış olacak.
Böylece, Türkiye’de aktif olarak kullanılan yabancı sosyal medya kanallarından Pinterest hariç tamamı, Türkiye’de temsilci bulunduracağını açıklamış oldu.

5651 sayılı Kanunun ek 4’üncü maddesi kapsamında, Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere daha önce yaptırımların ilk adımı olarak 10 milyon lira, ardından 30 milyon lira olmak üzere, toplamda 40 milyonar lira ceza kesilmişti. YouTube, TikTok ve Facebook gibi sosyal medya platformları ise para cezalarının ardından temsilci atamaya karar vermişti. Para cezalarına rağmen Türkiye’de temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest’e Ocak 2021 itibarıyla reklam yasağı cezası verilmişti. Twitter, temsilci atama yönünde verme kararıyla, kısa süre sonra uygulanacak bant genişliği daraltma cezasını almamış olacak. Pinterest ise temsilci ataması yapmadığı takdirde erişimi yavaşlatan bant daraltma cezasıyla karşılaşacak. Atama yapmayan platformlardan Periscope’un ise, faaliyetlerine mart ayında son vereceği daha önce açıklanmıştı.

https://www.reuters.com/article/idUSKBN29O0CM
https://cyprus-mail.com/turkey-slaps-ad-ban-on-twitter-under-new-social-media-law/

,

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle