Video Oyun Karakterleri Nasıl Yazılır

 Video Oyun Karakterleri Nasıl Yazılır
Okunuyor Video Oyun Karakterleri Nasıl Yazılır

Bir video oyunu senaryosunun nasıl yazılacağına dair dizinin bu noktasında, fikrinizi beyin fırtınası yaptınız ve dünyayı inşa ettiniz, yani artık o dünyayı karakterlerle doldurmaya hazırsınız.

Bunun neye atıfta bulunduğundan emin değilseniz veya video oyunu dünyanızı henüz oluşturmadıysanız, aşağıdaki gezinmeyi kullanarak serideki ilk gönderiye geri döndüğünüzden emin olun:

  1. İyi Bir Video Oyun Hikayesi Nasıl Yazılır
  2. Bir Video Oyun Dünyası Nasıl Oluşturulur
  3. Video Oyun Karakterleri Nasıl Yazılır

Adım 1. Oynatıcınızın Önceden Mi Oluşturulacağına Veya Oyuncu Tarafından Oluşturulacağına Karar Verin.

Çoğu hikayede yaratılmış bir karakter vardır ve bu kadar. Ancak video oyunlarında, ana karakterimizi nasıl algıladığımızı karıştıran bir oyuncu-karakter dinamiği vardır. Bu nedenle, ana karakterler aynı zamanda oyuncularla hikaye anlatıcılarıdır, yani bir kitapta yaptığınız gibi bir karakter yaratmanın yanı sıra, bu karakterin de kendi iradesine sahip olmasına izin vermelisiniz. Dövülebilir olmalılar ve oyuncunun, başka hiçbir hikaye anlatma aracının gerektirmediği bir şeyi takip etmek için – çok az da olsa – kendileri olduğuna inanması gerektiğini bilerek yaratılmalıdırlar.

Video oyunlarında önceden belirlenmiş ve karakter tarafından oluşturulanlar olmak üzere iki farklı karakter yapısı vardır.

Önceden belirlenmiş karakterler, geçmiş hikayesi, görünümü ve davranışları olan karakterlerdir. Oyuncu tarafından yaratılan, görünüş, arka plan ve davranış, oyuncu ve onlara verilen araçlar tarafından dikte edilen olandır. (Sonuçta, yalnızca oyunun onlara verdiği araçları kullanabilirler.)

Gördüğünüz gibi, karakterinizi oluşturmaya bile başlamadan önce, bu ikisinden hangisinin olduğuna karar vermelisiniz. Oyununuzun üçüncü veya birinci şahıs olması bu kararı etkilemez – en azından bir oyuncunun önceden kurulmuş biriyle veya yaratılmasına yardım ettiği biriyle empati kurma yeteneği açısından.

Bunun yerine, oyuncularınızın karakterle olan ilişkisi ve onların birlikte dinamiğini etkileyen şeydir.

Emin değilseniz, kararınız üzerinde düşünmenize yardımcı olacak bazı artıları ve eksileri aşağıda bulabilirsiniz:

ÖNCEDEN OLUŞTURULMUŞ KARAKTERLER

  • Artıları: liderliğiniz oyun için bir simge ve unutulmaz bir karakter haline gelir. Yazma açısından daha az iş var – yine de epeyce çok şey var – ve olasılık ve derinlik içeren bir hikaye yazmak daha kolay çünkü pek çok farklı olasılıkla uğraşmak zorunda değilsiniz.
  • Eksileri: arka planı açıklamak zor. Çoğunlukla oyuncular, “ama benim karakterim bunu yapmaz” diye düşünerek, oyunda deneyimlemedikleri arka planı ve geçmişi duymakta güçlük çekerler. Sonuç olarak, yazarlar çoğu zaman bir koltuk değneği olarak hafıza kaybına güvenirler, böylece arka plan, davranışları ve “karakterin kim olduğunu” açıklayabilirler.

OYUNCU TARAFINDAN OLUŞTURULAN KARAKTERLER

  • Artıları: Oyuncular boşlukları doldururlar ve kendi arka planlarını yaratırlar, bu da oynadıkları kişi olduklarına inanmalarını kolaylaştırır ve daha kişisel bir yolculuk yapar çünkü bu bir karakter değil oyuncuymuş gibi hissettirir. herşey. Ek olarak, ana karakterinizin tüm ayrıntılarını planlamak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok.
  • Eksileri: Karakterinizin tamamının barındırabileceği birçok farklı varyantını yazmanız gerekir, bu da size her alanda daha fazla çalışma sağlar. Ayrıca, oyuncuya verdiğiniz özgürlüklerde çok gevşekse, önceden var olan karakterlerin karşılaştığı aynı bilişsel uyumsuzluk sorunuyla karşılaşırsınız.

UNUTMAYIN :Karakteriniz kim olursa olsun, eylemlerini yaşayan siz değil oyuncunuzdur. Bu nedenle, derinlemesine bir arka planınız olsa bile, oyuncuyu ana karakterin arka planında bazı şeyleri onların da deneyimlediğine ikna etmelisiniz ki bu zor olabilir. Çoğunlukla bu, diyalog veya sergileme yoluyla onarılır, ancak bazen bu bile yeterlidir.

Ayrıca, bu iki karakter türünün gerçekten bir karışımını oluşturabileceğinizi de belirtmek gerekir. Örneğin, Horizon Zero Dawn’da önceden belirlenmiş bir Aloy olarak oynarsınız, ancak size kişilik tipinizi belirleyen diyalog seçenekleri sunulur. Veya Dragon Age 2’de , önceden belirlenmiş birçok özelliğe sahip oyuncu tarafından yaratılan bir karakter olan Hawk olarak oynuyorsunuz.

Her şey sizin ve hikayenizi deneyimleyecek oyuncular için neyin en iyi olduğuna bağlı!

Adım 2. Ana Karakter Özelliklerinizi Ve Bir Arka Plan Verin.

Oyuncuların ne tür karakter oynayacağına karar verdikten sonra, başka herhangi bir hikaye anlatma ortamı için bir karakter oluştururken normalde yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz.

Herkesin ana karakterini yaratma şeklinin farklı olacağını unutmayın. Bazıları için bu, bir ilham panosunun küratörlüğünü yapmak olabilirken, diğerleri için bu, evcil hayvanlarının onları zayıf kılan şeylere hiddetlendiğini bilmek anlamına gelebilir.

Bazı insanlar işe başlamadan önce tüm bunları bilmeniz gerektiğini söylese de (karakterlerinizin geçmişi, görünüşü vb.), Birçok yazar için karakterlerinizle ilgili özellikler keşfedilir, bu yüzden nasıl düşünebilirsiniz? karakter yaratma yaklaşımınızı değiştirin.

Karakterlerin nasıl yaratılacağına dair ipuçları için, karmaşık karakterlerin nasıl yazılacağına dair rehberime bakın – her türden hikaye anlatımı için işe yarar!

Şimdi, oyuncuların yarattığı bir karakteri seçerseniz, burada işinizin bittiğini ve geçmiş hikayeler veya davranışlar hakkında endişelenmenize gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Ama durum bu değil.

Gerçek şu ki, bu karaktere hala bir “neden” vermeniz gerekiyor – neden bu hikayede yer alıyorlar ve neden bu kadar önemli. Ve onlara belirli bir bakış ve tutum vermeniz gerekmeyebilir, ancak yine de nedenini belirlemeniz ve ardından oyuncunuzun kim olabileceği, tüm farklı bakabilecekleri yollarla ilgili tüm farklı seçenekleri planlamanız ve oyuncularınızın seçebileceği tüm farklı tavırlar ve kişilikler.

Adım 3. Karakteriniz Için Bir Yay Çizin.

Karakterinizi detaylandırdıktan sonra, onlara hikayenizde bir kişilik ve yer verdikten sonra, hikayenizle ilgili olarak arklarını haritalamanın zamanı geldi. Unutmayın, bundan önce, hikayenizin genel eğrisini çizmiş olmanız gerekir – karakterinizin değil, hikayenin hikayesini. Bunun nedeni, genellikle hikayenin yayının aynı kalması, ancak bir karakterin oyuncuya bağlı olarak değişebilmesidir. Bu şekilde, oyuncularınız için esneklik sağlamaya devam ederken karakterinize sağlam bir temel veriyorsunuz.

Öyleyse, karakterinizin eğrisini yazın ve birden fazla olasılığınız varsa bunları da yazın. İşiniz bittiğinde, ana hikayenize ve dünyanıza nasıl uyduğunu görün. Özellikle oyuncuların zaman zaman daha büyük oyunlarda tüm hikayelerden uzaklaşmaya eğilimli oldukları göz önüne alındığında, mükemmel bir şekilde uyması gerekmez.

En önemlisi, dünyanız keşfe izin veriyorsa, oyuncu-karakterin daha sonra ana arsaya dönmesini kolaylaştırdığınızdan emin olun. Bu genellikle son teslim tarihlerini göz ardı ederek ve yolculuğu dış güçler tarafından yönlendirilmek yerine kendi kendine motive edilmiş hissettirerek yapılır, ancak bunu nasıl yapacağınız size kalmış.

Unutmayın ki bu yay, hikayenizle kolayca eşleşebilir veya ondan tamamen ayrı olabilir. Bunun nedeni, bir yayın oyuncu tarafından belirlenirken, diğer yayın sizin hikayeniz tarafından belirlenir.

Adım 4. Diğer Karakterlerle Ilişkiler Kurun.

Karakterinizin hikayesinin yayını oluşturduktan sonra, diğer karakterlerle hem iyi hem de kötü çeşitli ilişkiler kurmak için bu yayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu, daha sonra görevler için yan karakterler ve diğer NPC’ler geliştirirken biraz geriye dönük izleme gerektirebilir, ancak genel olarak, oyuncunuzun hikayenin çoğu boyunca etkileşime gireceği farklı anahtar karakterler beyin fırtınası yapmaya başlar.

Bir ilişkinin gidebileceği farklı yolları, iyi gittiğinde ve kötüye gittiğinde nasıl göründüğünü ve sonucu ne olursa olsun nasıl tutarlı bir karaktere sahip olabileceğinizi düşünün. Bu, ana karakterinizin veya yan karakterinizin değişmeyeceği anlamına gelmez, ancak derinlerde tüm seçenekleri ve olasılıkları inandırıcı kılan temel özellikleri korumaları gerekir. Çünkü bu seçenekler inandırıcı olduğunda ana karakteriniz de öyle.

Adım 5. Dünyanızı Diğer Karakterlerle Doldurun

Dünyanızı kaç karakterle dolduracağınız hikayeye bağlı olarak değişebilir, ancak karakterinizi daha da geliştirmenize yardımcı olması için NPC’ler ve “partinizdeki” yan karakterler gibi yeni karakterler eklemeye başlamak isteyeceksiniz.

Karakterinizin (ve oyuncunuzun) hikayedeki diğer karakterlerle nasıl etkileşime gireceği, onların hikayedeki yerlerini nasıl algıladıklarını şekillendirecektir, bu nedenle bu diğer insanları kurmak da aynı derecede önemlidir.

Bir düşünürseniz, günlük yaşamlarında insanlar kendilerini çevreleyen insanlarla tanımlarlar, bu yüzden bu yan karakterleri ortaya çıkarmak – daha fazla değilse de – ana karakteri ortaya çıkarmak kadar önemlidir. Bu, özellikle birçok oyuncunun kendilerini ana karakterler olarak algıladıkları ve bu nedenle ilginç olup olmadıkları konusunda endişelenmeyin (genellikle) göz önüne alındığında doğrudur.

Yani, ister bir kişi ister üç yüz, ana karakterinizle etkileşime geçmek için dünyanızı diğer karakterlerle doldurmaya devam edin.

Bunu yaptıktan sonra yazmaya başlamadan önce yapacak çok işin var. Video oyunlarında, özellikle çeşitli sonuçlara ve olasılıklara sahip olduğunuz oyunlarda planlama inanılmaz derecede önemlidir. Bununla birlikte, oyuncu-karakter dinamiğini ve dünyayı yakalarsanız, iyi bir video oyun senaryosu yazmak için sağlam bir temel oluşturursunuz.

Dilerseniz Bir Sonra Ki Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz..

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle