• Ana Sayfa
  • Oyun
  • Video Oyun Mekaniği: Başlangıç ​​Kılavuzu, İpuçları Ve Fikirler

Video Oyun Mekaniği: Başlangıç ​​Kılavuzu, İpuçları Ve Fikirler

 Video Oyun Mekaniği: Başlangıç ​​Kılavuzu, İpuçları Ve Fikirler
Okunuyor Video Oyun Mekaniği: Başlangıç ​​Kılavuzu, İpuçları Ve Fikirler

İlgi çekici video oyunları tasarlamaya gelince, her oyun tasarımcısının doğru yapması gereken bir alan vardır. Oyun mekaniği. Bir video oyununun mekaniği nihayetinde onu tanımlayan şeydir, bu nedenle ne olduklarını ve nasıl kullanılacağını iyi bir şekilde anlamak, sizi harika bir oyun tasarımcısı olma yolunda ilerletecektir.

Video oyun mekaniği nedir? Video oyun mekaniği, oyunculara önceden belirlenmiş hedeflere ulaşmalarını sağlayan video oyun tasarımcıları tarafından verilen araç setidir. Video oyunları, oyuncu için oyun deneyimi yaratmak için birlikte çalışan sayısız oyun mekaniğine sahip olabilir. 

Bir video oyununun mekaniği, bir oyuncunun bir oyunda zamanının çoğunu ne yaparak geçireceğini belirler. Bu nedenle oyun tasarımcıları, hedef kitleleri için eğlenceli ve ilgi çekici mekanikler oluşturmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Ancak, bunu söylemek genellikle yapmaktan daha kolaydır.

AAA’ya layık oyun mekaniği oluşturmak saatler süren deneme ve yanılma gerektirir ve o zaman bile, bir kullanıcı test aşamasında daha da iyileştirilmeleri gerekecektir.

Ancak bunun sizi caydırmasına izin vermeyin. İlk oyununuzu veya 100. oyununuzu yapıyor olun, bu bilgileri oyunlarınızın başarılı olmasına yardımcı olmak için derledim.

İçindekiler

Video Oyun Mekaniği Örnekleri

Hala bir video oyunu tamircisinin ne olduğu konusunda kafa yormanız gerekiyorsa, işte size yardımcı olacak birkaç örnek:

  • Mario Kart – Bir aracı sürmek ve diğer yarışçıları engellemek için yetenekleri kullanmak.
  • Galaga – Mermilerden kaçınırken bir uzay gemisinden düşman kuvvetleriyle savaşmak.
  • Colossus’un Gölgesi  – Tırmanma, keşif ve savaş.
  • Super Smash Brothers – Oyuncuları bir platformdan düşürmek ve hasar almaktan kaçınmak.
  • RiME  – Hikayeyi ilerletmek için bulmacaları çözmek.
  • Minecraft – Hayatta kalmak için kaynakları toplamak, barınaklar inşa etmek ve yiyecek tüketmek.

Harika Video Oyun Mekaniği Nasıl Oluşturulur 

Artık video oyunu mekaniğinin ne olduğunu daha iyi anladığınıza göre, kendinize ait bazılarını bulmaya başlamanın zamanı geldi. İşte bununla ilgili birkaç ipucu.

Hangi Duygu İçin Olacağınıza Karar Verin

Video oyunu mekaniğini oluştururken başlamak için harika bir yer, oyuncularınızın oyununuzu oynarken nasıl hissetmelerini istediğinizi belirlemektir.

Oyununuzu oynarken bir neşe duygusu hissediyor musunuz? O zaman muhtemelen bir yarış arabası sürmek veya parkur yapmak gibi hızlı tempolu mekaniklere sahip bir oyun isteyeceksiniz.

Oynarken gergin hissetmelerini ister misiniz? Sonra onlara sınırlı yetenekler verin ve bir zamanlayıcıya koyun.

Oyununuzun bir merak duygusu uyandırmasını mı istiyorsunuz? O zaman oyun mekaniğiniz, bir gizemi çözmek için ipuçlarını toplamayı içerebilir.

Video oyunları bu oyuncu durumlarından birine veya birkaçına hitap edebilir, ancak hedeflediğiniz duyguyu önceden bilmek, bu duyguları elde etmek için ihtiyacınız olan oyun mekaniklerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Temel Oyun Mekaniğinizi Belirleyin

Hedeflediğiniz duyguyu belirledikten sonra, temel oyun mekanizmanızı bulma sürecine başlayabilirsiniz. Çekirdek oyun mekaniğiniz, diğer oyun mekaniklerinizin üzerine inşa edilebileceği temeldir.

Örneğin, bir oyunun temel mekanizmasının, bir karakterin nesneleri havaya uçurma yeteneğine sahip olması olduğunu varsayalım.

Bu çekirdek mekaniği göz önünde bulundurarak, onu daha önce yapamadığınız köprüler oluşturma ve alanlara ulaşma yeteneği veren, havaya yükselen nesneleri farklı yönlere itme ve çekme yeteneği gibi ikincil mekaniklerle genişletebilirsiniz.

Ya da nesneleri havada dondurma, arkaya saklanmak için bir örtü veya boşluklar arasında atlamak için kullanılabilecek platformlar oluşturma yeteneği.

Bir oyunun ideal temel mekaniği, oyuncuda yaratmak istediğiniz duyguyu güçlendirecek, oyunun hikayesinde açıklanabilir ve oyuncuları meşgul edecek kadar çeşitlilik sağlayacaktır. 

Video Oyun Mekaniğinizi Dengeleyin 

Dengeli olmayan oyun mekaniği, oyuncuların hayal kırıklığına uğramasına neden olarak bir oyuncu deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bir oyuncu bir oyunu oynamak için tekrar tekrar oturduğunda, sadece zayıf dengelenmiş zorluklarla karşılaşıldığında, çabucak sıkılacak ve yapacak yeni bir şeyler aramaya başlayacaktır.

Bu denge ilkesi oyununuzun tamamı için geçerlidir. Zorluklar arasındaki geçiş süresinden bu zorlukların gerçek zorluk seviyesine kadar her yön, oyuncu düşünülerek dengelenmelidir.

Mekaniğinizde dengeyi sağlamak için oyununuzu olabildiğince çok perspektiften, ama en önemlisi hedef kitlenizin perspektifinden incelemek gerekir. Bunu yaparak, daha önce göremediğiniz sorunlu alanları görebileceksiniz.

Oyununuzu dengelemek söz konusu olduğunda, oyuncu testi aşaması inanılmaz derecede değerlidir. Bu aşama, muhtemelen aylardır içinde bulunduğunuz bir proje hakkında yeni bir bakış açısı kazanmanız için bir fırsattır.

Bu, oyununuza çok fazla sevgi kattığınızda geçmeniz gereken sinir bozucu bir süreçtir, ancak faydaları buna değer.

Sonuç olarak, dengeyi sağlamaya çalışırken amacınız, çözümleri apaçık bir şekilde bariz veya ayırt etmesi çok zor hale getirmeden oyununuzu ödüllendirici ve zorlu hale getirmektir. 

Oyunculara Video Oyun Mekaniğinizi Nasıl Kullanacaklarını Öğretin

Harika video oyun mekaniklerine sahip olabilirsiniz, ancak onları oyuncularınıza öğretmek için asla zaman ayırmazsanız, onları belirsiz ve sinir bozucu durumlara sokma riskini alırsınız.

İnsanlar okuyarak ve izleyerek bir şeyleri etkili bir şekilde öğrenebilirken, araştırmalar aslında bir şeyi kendi başınıza yapmanın öğrenmenin en iyi yolu olduğunu göstermiştir. 

Bu nedenle, yazılı veya görsel açıklamaya çok fazla bağlı olan öğreticilerden kaçınmak en iyi uygulamadır. Oyuncularınızı doğru yöne yönlendirmek ve onlara sahip oldukları seçenekleri ve yetenekleri kademeli olarak öğretmek için iyi seviye tasarımı kullanmak daha iyidir. 

Oyunculara oyun mekaniğini bu şekilde öğretirken, işleri yavaş başlatmak önemlidir. Oldukça basit çözümleri olan temel zorluklarla başlayın ve bunları, öğrendikleri önceki derslerin üzerine inşa edilen giderek karmaşıklaşan zorluklarla yavaş yavaş tanıtın.

Oyununuzda ne kadar aktif oyun mekaniğine sahip olursanız, bunları oyuncunuza öğretmenin ve zorluk seviyesini dengelemenin o kadar zor olacağını unutmamak gerekir. Daha fazla mekanik, daha fazla değişken anlamına gelir ve sahip olduğunuz daha fazla değişken, oyuncularınızın daha fazla düşünmesi gerekecektir.

Kaçınılması Gereken Video Oyunu Mekanik Hataları 

Video oyun mekaniğinizi oluştururken kaçınmanız gereken birkaç tuzak vardır. Bunlardan bazılarından söz ettim, ancak size bazı eyleme dönüştürülebilir bilgiler vermek için her birine derinlemesine bir göz atalım.

İzleyicilerinize Uygun Olmayan Oyun Mekaniğini Kullanma

Video oyununuzu yaratırken, oyunu kime pazarlamayı düşündüğünüzü bilmeniz son derece önemlidir. Hedef demografinizi bildiğiniz zaman, enerjilerinizi onlar için özel olarak yapılmış ödüllendirici bir deneyim yaratmaya odaklayabileceksiniz.

Bir zamanlar çoğunlukla akılsızca eğlenceli olan bir platform oynadım. Bu kötü bir şey gibi görünebilir, ancak aslında oyunun ana çekilişlerinden biriydi ve daha genç izleyiciler için harika hale getirdi.

Ama arada sırada, sizi aksiyondan çıkaran ve çözmesi çok uzun süren gerçekten karmaşık bulmacalar atıyorlardı. Bu bulmacalar bazıları için eğlenceli olabilirken, oyunun birincil izleyicileri için deneyimden uzaklaştı.

Oyununuzu kimin için yarattığınızı belirlemek ve ona bağlı kalmak, uzun vadede daha iyi bir oyunla sonuçlanacaktır.

Oyun Mekaniğinizde Yeterli Varyasyon Olmaması

Geçenlerde 3 farklı aşamadan oluşan bir oyun oynadım. Bu kendi başına sorun değil, ancak sorun bir kalıbı tanımaya başladığımda ortaya çıktı.

Oyunun 3 aşamasının her biri neredeyse birbiriyle aynıydı. Tek ek, varlıklar için yeni kaplamalar. Sanat eserinin kendisi güzel olsa da, oyun benim için çekiciliğinin çoğunu kaybetti çünkü her zaman neyin geleceğini biliyordum ve çeşitli bulmacaları nasıl çözeceğimi zaten öğrenmiştim.

Yaratıcı kaslarınızı gerçekten esnetme zamanı, oyuncuların onlara verdiğiniz mekaniği kullanmalarını gerektiren zorlukları tasarladığınız zamandır.

Oyuncuların ilgisini canlı tutmak için bir sürpriz duygusu yaşayın ve mekanikleri beklenmedik şekillerde kullanın.

Oyun Mekaniğinizde Tutarlı Olmaması 

Bir video oyunu tasarımcısının işi, oyunun kurallarını oyuncuya net bir şekilde iletmektir. Ancak kuralları iletmek için ilk etapta kurallar olmalıdır.

Bir dizi oyun mekaniğini bir araya getirmek ve her seviye için bunları değiştirmek, oyuncunun deneyimini geliştirme yeteneğinizi ortadan kaldırır çünkü sürekli olarak yeni araçlar bulmaya çalışırlar.

Sağlam bir temel oyun mekaniği belirlemek ve ardından oyun ilerledikçe bu mekaniği yaratıcı şekillerde genişletmek daha iyidir.

Eğlenceli Olmayan Video Oyun Mekaniğine Sahip Olmak

Eğlence özneldir, bu nedenle, türün yıkıcı bir oyun yaratıyorsanız, yaptığınız oyunun yeterince geniş bir izleyici kitlesine hitap edip etmeyeceğini ölçmek zor olabilir.

Amacınız video oyunları tasarlayarak kariyer yapmaksa, günün sonunda yarattığınız oyunun satılması gerekir. Temel oyun mekaniklerinizin ne kadar iyi karşılandığını görmek için sürecin başlarında video oyununuzun bir prototipi hakkında geri bildirim almanız şiddetle tavsiye edilir.

Genel fikir birliği onların yeterince ilgi çekici veya ilgi çekici olmadığı yönündeyse, muhtemelen çizim tahtasına geri dönme zamanı gelmiştir.

Video Oyun Mekanik Fikirleri

Mükemmel bir temel oyun mekaniği bulmak çok fazla iş gerektirebilir. Her zaman harika bir yeni fikir için ilham arıyorum. Neyse ki, bu bilgi çağında, etrafta ilham kaynağı sıkıntısı yok.

İşte inceleyebileceğiniz en sevdiğim ilham kaynaklarından birkaçı.

Sanat Web Siteleri 

Bazen bir video oyunu için ilham vermek için gereken tek şey bir sanat eseri görmek olabilir. Görsel ilham bulmak için en sevdiğim yer Pinterest’te. Pinterest, daha sonra kolayca kaydedebileceğiniz sanatçıların binlerce resmine sahiptir. Sen edebilirsiniz Burada iğneleme olduğunuzu görmesine .

Kitabın 

Kitaplar da inanılmaz bir ilham kaynağı. Oyununuz için kullanmayı düşündüğünüz dönem veya türdeki kitapları okumak, inandırıcı bir hikaye ve ortam için oyun mekaniği oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Filmler 

Filmler, oyununuzla yaratmak istediğiniz duygu hakkında bir fikir edinmek için harika olabilir ve karşılığında bu hissi vurgulayacak mekanikler.

Diğer Video Oyunları

Son olarak, kendi oyunlarınız için fikir edinmenin harika bir yolu, diğer video oyunlarını oynamaktır. Video oyunları oynayarak, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını deneyimleyebilirsiniz. Ne zaman video oyunları oynarsanız, geliştirilebilecek şeylere dikkat edin ve kendi projeleriniz için not alın.

Dilerseniz Bir Sonra Ki Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz..

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle