Vitaminler Covid-19 enfeksiyonu ve ölüm riskini azaltıyor mu?

 Vitaminler Covid-19 enfeksiyonu ve ölüm riskini azaltıyor mu?
Okunuyor Vitaminler Covid-19 enfeksiyonu ve ölüm riskini azaltıyor mu?

Yeni yapılan bir çalışmada D vitamininin Covid-19’a karşı koruyucu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bu çalışmada hastaneye yatırılan 235 Covid-19’lu hastadan kan örnekleri alınmıştır. Hastalar enfeksiyonlarının ciddiyeti, hipoksik olup olmadıkları (oksijen eksikliği) ve hastalıktan sağ kurtulup kurtulmama durumlarına göre takip edilmiştir.

Yeterli düzeyde D vitaminine sahip olmanın (kanda 25-hidroksivitamin D en az 30 ng/mL olmalı) hastalar üzerinde koruyucu bir etki yaptığı görülmüştür. Ayrıca bu hastaların kanlarında daha düşük enflamatuar belirtece ve daha yüksek bağışıklık lenfosit seviyelerine rastlanmıştır.

40 yaşın üzerindeki hastalarda, yeterli D vitamini olan hastaların, eksik olanlara kıyasla hastalıktan ölme olasılığının yüzde 51,5 daha az olduğunu bulmuşlardır.

Yazar Dr. Michael F. Holick, “Bu çalışma, D vitamini yeterliliğinin, sitokin fırtınası (çok fazla proteinin kana çok hızlı bir şekilde salınması) ve sonuçta COVID-19’dan ölüm gibi komplikasyonları azaltabileceğine dair doğrudan kanıt sağlıyor,” demiştir.

COVID-19 ile mücadelede etkili vitamin takviyeleri

Covid-19 enfeksiyon riskinin önlenmesinde D vitamininin öneminden bahsettik. Aynı zamanda C ve D vitamini desteği akut solunum yolu hastalıklarıyla savaşmada etkili bir yöntem olarak görülmektedir. Yeterli düzeyde vitamin takviyesi almak bu hastalıklarla savaşmada güvenli ve düşük maliyetli bir yol olarak da bilinmektedir.

Peki bu vitaminleri doğal yollardan nasıl alabiliriz? Bilindiği üzere cildin güneş ışığına maruz bırakılması vücudumuzda D vitamini oluşmakta. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında güneşlenerek vücudunuza D vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Ten rengi koyu olanların güneşte daha uzun süre durmaları gerektiğini de hatırlatalım.

C vitamini takviyesi için portakal, mandalina, limon gibi turunçgilleri ve maydanoz ve marul gibi yeşillikleri tüketebilirsiniz.

Vitamin takviyesinin yanında ellerinizi sıklıkla yıkamayı, insanlarla aranıza sosyal mesafe koymayı ve maske takmayı unutmayın! Sağlıklı kalın!

Benzer yazılarımız için tıklayınız.

Kaynaklar:

https://www.iflscience.com

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle