WhatsApp “Bir Kez Görüntüle” Özelliğini Getirdi

 WhatsApp “Bir Kez Görüntüle” Özelliğini Getirdi
Okunuyor WhatsApp “Bir Kez Görüntüle” Özelliğini Getirdi

Dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Son getirdiği ilgi çekici özelliklerden biri olan “Sticker” özelliğinden sonra şimdi de “Bir Kez Görüntüle” özelliğini getirdi.

Söz konusu özellik aynı çatı altındaki Facebook Messenger ve Instagram’da zaten halihazırda bulunmaktaydı. Şimdi bu özellik WhatsApp’a da geliyor.

İçindekiler

“Bir Kez Görüntüle” Özelliği Nedir?

Normalde WhatsApp üzerinden gönderilen görseller, videolar ve GIF’ler silinmediği takdirde istenildiği kadar tekrardan görüntülenebiliyor. Yeni gelen özellik ile artık kullanıcılar tercih ederlerse bu formatlardaki dosyaların yalnızca bir kez görüntülenebilmesini sağlayacak. Normal mesajlar için ise bu tarz bir özellik şu anlık söz konusu değil.

Nasıl Kullanılır?

“Bir Kez Görüntüle” özelliğini Whatsapp üzerinde kullanmak için tek yapmanız gereken bir görsel, video veya GIF gönderirken sağ kısımda çıkan “1” butonuna basmak.. Bunun anlamı; Karşıdaki kullanıcılar bu görseli yalnızca 1 kez görüntüleyebilir.

WhatsApp Beta Info Tarafından Paylaşılan Görsel

Ayrıca görseli gönderen kullanıcı karşı tarafın görseli açıp açmadığını takip edebilecek. Aynı özellik grup sohbetlerinde ise herkes için 1 görüntülenme hakkı olarak belirlenmiş.

WhatsApp Beta Info Tarafından Paylaşılan Görsel

Ancak karşıdaki kullanıcılar ekran görüntüsü alabilir. Şu an için ekran görüntüsü alınıp alınmadığını bilme özelliği yok. İlerleyen zamanlarda belki Snapchat’dekine benzer bir özellik olabilir. Ayrıca yeni yayınlanan “Bir Kez Görüntüle” özelliği şu anlık sadece Android 2.21.14.3 sürümüne sahip olan WhatsApp Beta kullanıcıları için kullanıma açık durumda. Yakın zamanda İOS’a ve ardından tüm kullanıcılara erişimi açılması bekleniyor. Eğer birisi size bu özelliği kullanarak bir mesaj gönderirse bu özelliğin cihazınızda çalışacağını da belirtelim.


İlginizi Çekebilir: WhatsApp’in Kurucusu Jan Koum Kimdir?


Kısaca WhatsApp Nedir?

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma, arama veya haberleşme uygulamasıdır. AndroidBlackBerryiPhoneWindows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama; 2G3G4G, 5G, ya da Wi-Fi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video, ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj ve belge göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Kaynakça:

WABetaInfo

Wikipedia

Yorum Yap