WIDGETS (Gadget)

 WIDGETS (Gadget)
Okunuyor WIDGETS (Gadget)

İçindekiler

Widget Nedir?

Widget, biz kullanıcıların sahip olduğumuz teknolojik aygıtlarda kullanabileceğimiz kısayol uygulamalarıdır.

Widget Ne Demek?

Widget, görsel programlamada, bir kütüphanedeki grafik bileşenlerine verilen isimdir. İngilizce’ de pencere aracı anlamına gelen “Window GADGET”, bir çeşit türetme ile oluşturulmuştur ve buna ek olarak Windows Gadget çoğu zaman “ekran aracı“olarak çevirilmiştir. CheckBox, ListBox, Button gibi bileşenler ise Widget‘ ı oluşturan temel bileşenlerdir.

Widget’ ın Tarihçesi

27 Nisan 2009’da yayınlanan Android 1.5 Cupcake (tatlı) adıyla gelen ve Widget‘ ların artık telefonların giriş ekranlarına eklenebildiği bu versiyonda ekstra özellik olarak, MPEG-4 formatında video kaydı, Bluetooth cihazlarının otomatik eşitlenmesi ve favori kişilere resim ekleyebilmek gibi çeşitli ve inovatif özelliklerle beraber Android sürümünde ilk Widget‘ lar kullanılmış oldu.

Widget Ne İşe Yarar? (Kullanmalı mıyız?)

(Yani tabii ki kullanıcıdan kullanıcıya zevkler ve renkler değişebilir. Kimi kullanıcı çok aktif bir şekilde kullanabilirken başka bir kullanıcı widget’ ın yüzüne bile bakmayabilir. Kısacası gereklilik ya da kullanılıp kullanılmaması kişiden kişiye değişebilen bir konu.) Telefonumuzun ya da bilgisayarımızın herhangi bir köşesine eklediğimiz ve Türkçeye “bileşen” olarak çevrilen bu işe yarar araçlar sayesinde görünüm zenginleştirilebiliyor ve sitelerimize ekstradan işlevsellikler katabiliyoruz.

Widget (Gadget)’ lar Sadece Telefonlarda mı Kullanılıyor?

Mac OS Dashboard

Tabii ki de hayır, Mac OS’ ta Dashboard bölümünde kullanılabilirken Windows’ ta ise Vista ve Win 7 sürümlerinde sağ menüye ufak işlevlere sahip olan Widget’ ler eklenebiliyordu. 

Win 7 Widget (Gadget)
Win Vista Widget (Gadget)

Bu Widget ekleme olayını Win 10′ da da görmek isteyen kullanıcılara cevaben Microsoft; “masaüstü araçlarının açık olduğunda, uzaktaki bir saldırganın PC’ nize erişerek, Uzaktan Kod Yürütme uygulamasına izin verebileceğini açıkladı. Ayrıca Microsoft, sistemi savunmasız bıraktığı için Windows Masaüstü Araçlarını güvenlik açıkları sebebi ile kaldırdığını belirtti.” Çünkü bir bilgisayar korsanı bilgisayarınıza bu Gadget’ ler ile erişerek kötü amaçlı bir Gadget oluşturabilir ve kullanıcıya bu Gadget’ ı yüklemesini sağlayarak bilgisayarı tehlikeye attırabilir. Fakat endişelenmeye gerek yok zira: Microsoft buna çözüm olarak, Microsoft Store mağazasından indirebileceğimiz Widgets Launcher ile Win 10′ a da artık Widget ekleyebileceğimizin müjdesini verdi.

Widget’ ların Pil Kullanımı Nasıldır?

Widget‘ lar yalnızca bildirim merkezini açtığınızda verilerini çalıştırır ve yeniler. “Arka planda yenileme” özelliğini kullanma yeteneği yoktur.(Örnek, Yahoo! Hava Durumu Widget‘ leri burada otomatik olarak gün boyunca yeni hava durumunu kontrol etmiyor. Yani Widget‘ larınızı açmadığınız sürece, pilinizi kullanmaz.)

Hangi Uygulamaların Widget’ ları Bulunmaktadır?

 • Hava durumu Widget
 • Whatsapp Widget
 • Tarih  ve saat Widget
 • Kişiler Widget
 • Google haritalar Widget
 • Google adsense Widget
 • Gmail Widget
 • Fener Widget
 • Turkcell hesabım Widget
 • Müzik Widget
 • Spotify Widget
 • Alarm Widget

Android’ de Widget Ekleme

Ekranın boş kısmında parmağınızla uzunca bastırın, altta yer alan Widget’ lar menüsüne girin. Sola ya da doğru ilerleyerek ana ekranınıza eklemek istediğiniz Widget’ ı seçin ve istediğiniz ekrana sürükleyerek bırakın. 

Widget’ ı kaldırmak istediğiniz zaman ise, ekranınızda Widget’ ın üzerine gelip uzunca bastırarak, onu ekranın alt ya da üst kısmındaki çöp/kaldır kısmına taşıyın.

****IOS’ ta Ana Ekrana Widget Ekleme

İŞİN ÖZETİ

Diğer adıyla marifetli küçük araçlar olan Widget‘ lar hayatı kolaylaştıran pratik uygulamalardır

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle