Xiaomi’nin Cihazların da Kullanıcı Verileri Kayıtmı Ediliyor ?

 Xiaomi’nin Cihazların da Kullanıcı Verileri Kayıtmı Ediliyor ?
Okunuyor Xiaomi’nin Cihazların da Kullanıcı Verileri Kayıtmı Ediliyor ?
Son yıllarda büyük teknoloji devleriyle yarışan Xiaomi markası son günlerde kullanıcı verilerinin kaydedildiği iddialarla baş başa.

Forbes tarafından ortaya atılan bir iddia da Xiaomi’nin telefonunlarında yer alan tarayıcıda kullanıcı verilerini izlediği ve yapılan arama geçmişiyle birlikte ziyaret edilen web sitelerin de bilgilerinin toplandığı iddia edildi. Siber güvenlik uzmanı olan Gabi Cirlig’ de bu iddiaların arkasında duruyor.

Bu olanların ardından Forbes, Xiaomi tarafından geliştirilen Mint Browser adlı tarayıcının verileri nasıl topladığını açıkladı.Bu açıklamadan sonra Xiaomi’den cevap gecikmedi.İddiaların tamamını yalanlayıp, tarayıcadaki veri toplama ve depolamanın kullanıcı izni olmadan toplanıp depolanamayacağını ve kullanılmayacağını belirtti.

Siber Güvenlik Uzmanları tarafından hâla Tarayıcının verileri topladığına dair herhangi bir kanıt bulunamasada çoğu kullanıcı bu olanlardan rahatsız olduklarını forumlar aracılığıyla belirtiyor.Kullanıcıların gizlilik konusundaki endişelerine şu anlık tarayıcıya yeniden bir güncelleme yaparak çözüm buldular.

Tarayıcıda gizli modda veri toplamayı kapatmak için, geliştiriciler bir ayar eklerken hem Mint Browser hem de Mi Browser için bir güncelleme yayınlandı.Bu güncellemede verilerin toplanmasını durdurmak için Geliştirilmiş Gizli Mod seçeneğinin aktifleştirilmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle