YERLİ VE MİLLİ MİKRO İŞLEMCİ “ÇAKIL”

 YERLİ VE MİLLİ MİKRO İŞLEMCİ “ÇAKIL”
Okunuyor YERLİ VE MİLLİ MİKRO İŞLEMCİ “ÇAKIL”

Türkiye’nin silah sistemlerinde yabancı üretim mikroişlemcilerin yerini alacak yerli işlemci, Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından onaylandı. Işlemcinin adı “ÇAKIL”

Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa VARANK: Bu projeyle silah sistemlerimizde kullanılan yabancı menşeli mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci tasarlanıyor.

Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz ve Çakıl’ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun çalışmalarına başlanacak.”dedi.

Varank, BİLGEM’de mikroçip tasarımı konusunda gençlere eğitim vereceklerini belirterek, “Burada yetişecek gençler, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bir parçası olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Çakıl, TÜBİTAK Gebze’deki yerleşkesinde bulunan Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (BİLGEM) bağlı laboratuvarlarda geliştiriliyor.

Ne zamana hazır olacağı konusunda ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

https://www.datafon.net.tr/blog/yerli-islemci

https://www.google.com/amp/s/tr.euronews.com/amp/2018/12/28/video-milli-mikroislemci-cakil-onaylandi-mobil-cihazlar-icin-calismalar-baslayacak

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle