• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ateş Algılayan Gözlükler ve Dezenfektan Dronlar: Korona Virüse Karşı Teknolojik Önemleri

Ateş Algılayan Gözlükler ve Dezenfektan Dronlar: Korona Virüse Karşı Teknolojik Önemleri

 Ateş Algılayan Gözlükler ve Dezenfektan Dronlar:   Korona Virüse Karşı Teknolojik Önemleri
Okunuyor Ateş Algılayan Gözlükler ve Dezenfektan Dronlar: Korona Virüse Karşı Teknolojik Önemleri

Dronlar Güney Kore’de dezenfektan sprey sıkıyor. Polis, Çin’de ateşleri tespit etmek için termal görüntüleme gözlüğü takıyor.

Teknoloji endüstrisi uzun zamandır her yerde bulunan bağlantıların, gösterişli aygıtların ve büyük verilerin insanların hayatlarını nasıl iyileştirebileceğini açıkladı. Yeni koronavirüs salgını bu cesur sözü teste sokuyor.

Virüs bulaşmasının ilk dalgalarına ev sahipliği yapan Asya-Pasifik’teki sağlık görevlileri, hızla yayılan virüsle mücadele etmek için mevcut teknolojiyi yeniden kullanmaya çalıştılar. Şüpheli vakaların hareketlerini bir araya getirmek için akıllı telefon konum izlemeyi kullanıyorlar, bireylerin sağlığını izlemek için devlet tarafından işletilen uygulamalar geliştiriyorlar ve termal gözlüklerle insanların sokakta sıcaklığını ölçüyorlar.

Güneydoğu Asya ülkesi virüs salgınının ilk aşamalarında vurulan Singapur’da sağlık yetkilileri vatandaşlardan mobil ödemelerde kullanılan siyah beyaz barkod olan QR kodu ile kendi hareketlerini izlemelerini istiyor. Taksiler, ofis lobileri, turistik yerler ve kolejlerde bulunan bu kodların taranması, insanları adlarını, iletişim bilgilerini girmeleri ve bazen sağlık durumlarını bildirmeleri istenen bir web sayfasına getirir. Gönüllü taramalar, yetkililerin bir hastaya hasta olmaları veya bir hastayla temas etmeleri durumunda nerede olduklarını tersine mühendislik yapmalarını sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün ‘pandemi’ (salgın) olarak nitelendirilebileceğini duyurdu.

Kaynak:
https://www.google.com/amp/s/www.wsj.com/amp/articles/fever-detecting-goggles-and-disinfectant-drones-countries-turn-to-tech-to-fight-coronavirus-11583832616

Yorum Yap