İyi Bir Video Oyun Hikayesi Nasıl Yazılır

 İyi Bir Video Oyun Hikayesi Nasıl Yazılır
Okunuyor İyi Bir Video Oyun Hikayesi Nasıl Yazılır

İster çocukluğunuzdan beri video oyunları oynuyor olun, ister son zamanlarda bunları hikayenizi anlatmak için heyecan verici yeni bir araç olarak fark etmiş olun, iyi bir video oyunu hikayesini nasıl yazacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Sonuçta, video oyunları son derece karmaşık ve ezici görünüyor – arkasındaki tüm geliştirme çalışmalarından bahsetmiyorum bile. İyi bir oyun bir yana, kendi başına bir video oyunu yazmak gerçekten mümkün mü?

Herhangi bir hikaye anlatma becerisinde olduğu gibi, bir video oyunu hikayesi yazmak alıştırma gerektirir. Ancak girişin önündeki engel sandığınızdan çok daha düşük. Ve 100+ saatlik bir video oyun senaryosuna kendi başınıza dalmamalısınız, ancak daha kısa bir oyun yazmak tamamen mantıklı.

İşin püf noktası, yaklaşımınızın organizasyonunda! Bir video oyununun nasıl yazılacağıyla ilgili bu üç bölümlük diziyi kullanarak, ilk video oyun metninizi yazmaya başlamak için ihtiyacınız olan temele sahip olacaksınız.

Bu yazıda, iyi bir video oyunu hikayesinin nasıl yazılacağını öğreneceksiniz – yani yazılarınıza tam olarak yaklaşma sırası – ve sonraki iki gönderide dünya inşası ve karakter gelişimi hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz. Ardından, ilk görevinizi ve sonunda tüm hikayenizi yazmaya hazır olacaksınız !

İçindekiler

İyi Bir Video Oyunu Hikayesi Yapan Nedir?

İyi bir video oyununun pek çok özelliği vardır – savaş, dünya, mekanik, etkileşim. Ancak bu özellikler bir yana, iyi bir video oyunu hikayesi yapan nedir?

Tıpkı piyasadaki herhangi bir hikaye anlatma aracında olduğu gibi, iyi bir video oyunu hikayesi yapan şeyin gizli bir formülü yoktur. Bir video oyunu sıra tabanlı dövüşe sahip olabilir, 100 saatten fazla sürebilir ve oyuncunun yapacağı sıfır seçeneğe sahipken, başka bir oyun 20 dakika uzunluğunda olabilir ve seçeneklerden başka hiçbir şeye sahip olmayabilir.

Bu, ortam ne olursa olsun, iyi bir hikaye oluşturduğuna inandığımız şeye her zaman hakim olan tercihleri ​​hesaba katmaz bile. Bazı insanlar tamamen hikaye olan bir oyuna tahammül edemez – rastgele yan görevler veya garip işler için keşif ve zaman isterler – oysa diğerleri video oyunlarında hiç mücadele olmasaydı sorun olmazdı!

Tüm bu farklılıklara rağmen, her video oyununun sahip olduğu ve dikkate alması gereken bir unsur kalır: oyuncu-karakter dinamiği.

Tercihleriniz ne olursa olsun, iyi bir video oyunu bu benzersiz dinamiği göz önünde bulundurur; hem sizin – oyuncu – hem de ana karakterin bir olduğunu söyleyen dinamik, dolayısıyla ne olursa olsun, ana karakterin oyuncunun yaptığı bir şeyi yapmasına izin veremezsiniz. yapacaklarına inanmıyorum.

Diğer bir deyişle, oyuncu bir film izlemeye kıyasla bir video oyunu oynamaktadır çünkü kontrolün kendisinde olduğunu hissetmek isterler ve her iyi video oyunu hikayesi, yapılacak herhangi bir seçim olmasa bile, oyuncuya bu hissi verir. takip edilecek görünür bir hikaye yok.

Bir Video Oyunu Anlatısının Unsurları Nelerdir?

Herhangi bir iyi video oyunu anlatısının iki unsuru şunlardır:

  • Oyuncu karakteri dinamiği
  • Oyuncunun keşfetmesi için etkileşimli alan

Oyuncu-karakter dinamiğini daha önce tartışmış olsak da, biraz daha derinlemesine incelemek için, bu dinamik oyuncunun kendi kendine “Bekle, karakterim bunu yapmaz” diye düşündüğü bir anı olmamasını sağlıyor. (Bu genellikle nesirdeki ikinci kişinin neredeyse hiç çalışmamasının nedenidir.)

İyi bir video oyunu hikayesi, Horizon Zero Dawn’daki Aloy gibi ana karakterinin farklı bir kişiliği olsa bile bu dengeyi anlar . Elbette, oyunculardan farklı bazı özelliklere sahip olabilir, ancak oyuncuların farkında olmadıkları veya geçmişte zaten bilmedikleri şeylerden bahsetmediği durumlardan asla bahsetmez. Çoğu video oyununun amnezi koltuk değneğine güvenmesinin nedeni budur – çoğunlukla kaçınılması gereken bir şey. Bu oyuncu karakterini dinamik hale getirir.

Güçlü oyuncu-karakter dinamiğine ek olarak, etkileşim de vardır. Oyun ve hikaye ne kadar etkileşimli olabilir, ancak her video oyunu hikayesi bir çeşit etkileşim sunmalıdır, aksi takdirde çok uzun da olsa bir filmdir.

Bu etkileşim birçok farklı biçimde gelir. In Persona 5 , bu TV izlerken karşı su bitkilere seçmek gibi bir şey olabilir veya her öğe dokundu ve alınabilir Skyrim, olduğu gibi bir bütün dünyanın keşif olabilir. Bir hikaye yazarken aklınıza gelen ilk şey bu olmasa da, video oyun metninizi yazarken oyuncu-karakter dinamiği kadar hatırlamak da önemlidir.

Nasıl Video Oyunu Yazarsın?

Bir video oyunu yazmak sadece birkaç adımı takip etmek kadar basit olmasa da, en verimli olan ve uzun vadede daha az soruna yol açan bir yaklaşım vardır. Bu, büyük ve geniş başlamak, ardından daha çok şey öğrendikçe spesifikleşmek anlamına gelir. Ve elbette, daima o oyuncu-karakter dinamiğini aklınızda bulundurun.

ADIM 1. ANA HİKAYENİN ANA HATLARINI ÇİZİN

İster bir son isterse bir kanon hikayesi için birkaç farklı olasılığınız olsun, senaryonuzu ana hikayenin ana hatlarını çizerek yazmaya başlamak isteyeceksiniz.

Hikayenizin birçok farklı sonu veya sonucu varsa, bunu zor bulabilirsiniz. Ancak, tüm bu olasılıklara rağmen, kanon hikayesinin ana hatlarına sahip olmanız önemlidir. Bu taslağı yazmak çoğu zaman, kararlarından bağımsız olarak her karakterin tüm önemli olayları not etmek ve üç farklı bitiş olasılığını listelemek anlamına gelir.

Elbette, olasılıksız doğrusal bir hikaye yazıyorsanız, hikaye odanızın alternatif sonlara ve sonuçlara sahip olmasına izin vermeniz gerekmediğinden, ana hikayeyi yazmak biraz daha kolaydır.

Ancak hikayenizin yolu – olasılıkla olsun ya da olmasın – kendinize ana olay örgüsü noktalarının büyük bir taslağını sağlamak, daha sonra kendinizi ana hatlarını çizmeyen biri olarak görseniz bile, size büyük miktarda sorundan kurtaracaktır.

ADIM 2. NE TÜR BİR OYUN OLACAĞINA KARAR VERİN

Hikayenizin genel yapısını ve işlerin nasıl gideceğini öğrendikten sonra, ne tür bir oyun olacağına karar vermek isteyeceksiniz.

Bir yazar olarak oyunun mekaniğinin sizin için önemli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz, ama kesinlikle önemli. Birinci veya üçüncü kişi olup olmadığına karar vermeden bir roman yazmaya çalışmak gibi düşünün – bu mümkün değil ve hafif bir karar değil – hikayenizin tüm çerçevesini değiştiriyor.

Öyleyse, hikayenizde daha ileri gitmeden önce, ne tür bir oyun olacağına karar verin:

  • Aksiyon macera
  • Rol yapma oyunu (RPG)
  • Birinci şahıs nişancı (FPS)
  • Bulmacalar

Elbette başka türler de var ve ikisi arasında pek çok melez – aksiyon RPG gibi – ama bunlar bulacağınız temel oyunlar. Ne kadar çok oynarsanız, hikayeniz için hangi tür oyunun en iyi olacağını ayırt etmeniz ve karar vermeniz o kadar kolay olacaktır.

ADIM 3. DÜNYANIZI GELİŞTİRİN

Oyununuzun ne olacağına karar verdikten sonra, dünyanızı geliştirmeye başlamak isteyeceksiniz. Önce ana karakterinizi yaratmaya meyilli hissedebilirsiniz ve onlar için güçlü bir vizyonunuz varsa, sorun değil.

Ancak çoğu zaman ana karakter dünyadan çok daha az önemlidir. Bunun nedeni, üçüncü şahıs bir oyun olsa bile, oyuncularınızın dünyayı kendilerinden çok daha fazla görüntüleyecek olmalarıdır.

Bir video oyununda dünya, karakterinizin bakış açısından, bu yüzden birçok yönden oyuncuların karakter gelişimini nasıl deneyimledikleriyle ilgilidir.

Bu nedenle, tüm karakter gelişiminize dalmadan önce, oyuncularınızın ne kadar “dünyayı” keşfedebileceğini belirlemeye ek olarak, dünyanızı, kültürünü, bilgisini ve benzerlerini detaylandırmak isteyeceksiniz. bu serinin ikinci bölümünde.

ADIM 4. ANA KARAKTERLERİNİZİ OLUŞTURUN

Dünyanızı kurduktan sonra – ya da en azından olabildiğince – ana karakterinizi ve kötüler, yoldaşlar vb. Gibi diğer önemli karakterleri yaratmaya devam edebilirsiniz.

Video oyunları için karakterler yaratmak, hikayeye karakterlerin davranış şeklini değiştirebilecek olasılıklar sunana kadar onları diğer hikayeler için yaratmaktan çok farklı değildir. Ayrıca bu karakterlerle birinci şahıs zihniyetinden etkileşime giriyorsunuz, bu nedenle bu ilişkiye yaklaşmak yeni yazarlar için zor olabilir, bu serinin üçüncü ve son bölümünde ele alacağımız bir şey.

ADIM 5. ANA HİKAYENİZİN AKIŞ ŞEMASINI OLUŞTURUN

Hikayenizin karakterlerine ve dünyasına sahip olduktan sonra, ana hikayenizin bir akış şemasını oluşturmak isteyeceksiniz. Bu, ortaya çıkmaları halinde hikayedeki herhangi bir sapmayı veya belirli şeyler olursa küçük değişiklikleri gösterecektir. Bu akış şemasını, yan görevlerin nerede görünebileceğini göstermek için de kullanabilirsiniz, ancak şimdilik ana hikayeye odaklanmak en iyisidir.

ADIM 6. ANA HİKAYEYİ YAZMAYA BAŞLAYIN

Hikayenizin tüm önemli parçalarına sahip olduğunuzda, asıl hikayeyi yazmaya başlayabilirsiniz. İlk başta canon ara sahnelerine veya hikayenin bir versiyonuna odaklanın, ardından bir çekirdek versiyona sahip olduktan sonra sapın.

Ana hikayeyi bir özet olarak yazabilir veya aslında sahne yazımına dalmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl yapacağınız size kalmış, ancak minimum etkileşime sahip ara sahnelerle başlamak hikayenizi temel almak için harika bir temeldir. Bana inanmıyorsanız, çoğu video oyununun YouTube’da “sadece ara sahne” versiyonlarına sahip olduğunu düşünün. Hikayeyi bir film gibi izleyebileceğiniz bir yer. Bu ara sahne versiyonlarını ilham kaynağı olarak kullanın ve etkileşime, yan görevlere ve diğer olasılıklara dalmaya başlamadan önce hikayenizin çıplak kemik versiyonunu yazın.

ADIM 7. YAN GÖREVLERİ, NPC’LERİ VE DİĞER KÜÇÜK AYRINTILARI EKLEYİN

Ana hikayeyi yazdıktan sonra, tüm eğlenceli şeyleri ekleyebilirsiniz.

Bazıları için bu, yan görevler eklemek veya dünyayı oynanamayan karakterlerle doldurmak anlamına gelebilir. Diğerleri için, hikayenizin alternatif versiyonlarını yazmaya ve farklı oyuncuların farklı sonları nasıl elde edeceğini planlamaya başlamanın zamanı gelebilir.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, hikayenizi doldurmak için ekleyebileceğiniz bazı genel şeyler şunlardır:

  • Oynanamayan karakterler – Oyuncunuzun etkileşime girebileceği kişiler. Çoğu zaman, fikirlerini ifade ettikleri, dünya hakkında bilgi verdikleri ve hatta size ipuçları verdikleri yerde eğlenebilirler. Diğer NPC’ler daha kapsamlı bir hikaye ile yan görevler ve ödüller sunar.
  • Yan görevler – Hikayeniz yeterince büyükse, yan görevlerin dünyanıza serpilmesini isteyebilirsiniz. Bu yan görevler dünyayla, kültürle, irfanla ilgili olabilir veya diğer karakterlerinizden bazılarının geçmişlerini keşfedebilir. Ana komployu hiçbir şekilde etkilemeleri gerekmez veya görevin başarısı için zararlı olabilirler.
    • Eşyalar – Karakterlerinizin kullandığı nesneler silah ve zırhın ötesine geçer. Görevlerin eklenmesine yardımcı olacak notlar, mektuplar ve başka şeyler de olabilir. Bir mücevherin arkasında bir hikaye olabilir veya terk edilmiş bir ev geride kalan şeylerle doldurulabilir. Nesneler söz konusu olduğunda sınır gökyüzüdür – bu yüzden yaratıcı olun! (Ve tüm fikirlerinizi takip etmek için bir elektronik tablo kullanın.)

Bir oyunda daha çok küçük ayrıntı vardır, ancak bunlar en yaygın olanlarıdır ve sıklıkla çok eğleneceğiniz ve hikayenizi gerçekten farklılaştırabileceğiniz yerlerdir!

Video Oyunları Yazmak Için Neye Ihtiyacın Var?

Düşündüğünüzün aksine, bir video oyunu yazmak için fazla bir şeye ihtiyacınız yok. Oyununuzun kapsamına bağlı olarak, yalnızca kendinize ihtiyacınız olabilir veya bir yazar ekibine ihtiyacınız olabilir. Ancak bunun ötesinde, geliştirmeye başlayana kadar sadece iki şeye ihtiyacınız var:

VİDEO OYUNLARI OYNAMA DENEYİMİ

Bir yazar olmak istiyorsan çok okumalısın, yani bir video oyunu yazarı olmak istiyorsan çok oyun oynamalısın.

Bunun tüm yazı türleri için geçerli olduğunu düşünmeme rağmen – film yazmak istiyorsanız, kesinlikle izlemelisiniz – bu özellikle video oyunları için geçerlidir çünkü sadece hikayeyi değil, oyunun oynanış unsurunu da dikkate almalısınız.

Doğru, yazarlar genellikle oyunları kodlamazlar ve gerçekten oyun mekaniğini belirlerler. Ancak video oyunu yazarları oyunun mekaniklerini hikayenin bir parçası olarak görmediklerinde, oyuncular arasında ciddi bir kopukluk olabilir.

Örneğin, Horizon Zero Dawn ve The Witcher gibi oyunlarda kahramanlar, genellikle canavarları ve diğer sorunlu düşmanları alt etmekle görevli avcılardır. Bu, dünyanın onlarla nasıl etkileşim kurduğunu ve verilen görevleri değiştirdiği kadar savaşın nasıl hissettirdiğini de değiştiriyor.

Ayrıca, neredeyse hiç oynamadıysanız, bir video oyununda hareketi hayal etmek ve yazmak inanılmaz derecede zordur – ve tüm olasılıklar -. Farklı cephane veya silah yükseltmeleri bulmanız gerekmese de, hikayenizin sadece doğrusal bir anlatı değil, olasılıkla dolu üç boyutlu bir dünyada nasıl hareket ettiğini hayal edebilmeniz gerekir.

Dilerseniz Bir Sonra Ki Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz..

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle