Kendi Oyununuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

 Kendi Oyununuzu Nasıl Yapabilirsiniz?
Okunuyor Kendi Oyununuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Oyun yapmakla ilgileniyor musunuz? ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. “Kendi oyunumu nasıl yapabilirim?” yeni başlayanlar için büyük bir sorudur. Bu yazıda oyun geliştirme kariyerinize başlamanıza yardımcı olacak, oyununuzu nasıl sahipleneceğinizi öğrenmeden önce, oyun geliştirmenin nedenini netleştirmelisiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle oyun geliştirme çok daha kolay hale geldi. İlk günlerde basit bir oyun geliştirmek binlerce satır kodlama gerektiriyordu. Ancak artık oyunlar sürükle ve bırak uygulamalarıyla geliştirilebiliyor. Bir oyunun nasıl yapıldığına dair yukarıdaki bilgi grafiklerine göz atın. Oyun geliştirme süreci basitleşse de, bir oyun geliştirmek için harcanan iş miktarı hala çok fazladır.

İçindekiler

Kendi oyununuzu yapmadan önce oyunların nasıl yapıldığını bilmelisiniz
  1. Plan: Bu aşamada geliştiriciler oyun için bir fikir bulur. Konsept sanatı ve Oyun tasarım belgesi hazırlarlar. Bu fikri diğer insanlarla doğrularlar.
  2. Takım : Takım toplanır ve herkes oyun hakkında bilgilendirilir ve son teslim tarihleri ​​verilir. Ekip genellikle sanatçılar, programcılar, animatörler, ses tasarımcıları ve bir koordinatörden (çoğunlukla oyun tasarımcısı olarak bilinir) oluşur.
  3. Prototip: Fikir ve ekip tamamlandıktan sonra ilk adım, çekirdek mekaniğe sahip küçük bir prototip yapmaktır. Prototip test edilir ve geri bildirim alınır.
  4. Oyun: Prototipe göre, oyunu daha eğlenceli ve estetik hale getirmek için değişiklikler yapılır. Son sürüm yapıldıktan ve test edildikten sonra Oyun Steam, Playstore, Appstore gibi platformlarda yayınlanır.

Oyun geliştirmeye yeni başlayanlar olarak, devam etmeden önce aşağıdakilere karar vermelisiniz.

Oyununuz Için Platform?

Her şeyden önce, oyununuzu hangi platformda yayınlamak istediğinize karar vermelisiniz. Bir PC oyunu, Mobil oyun, Konsol oyunu olacak.

Benim tavsiyem, öğrenme eğrisi çok dik olduğu için mobil veya konsol oyunlarında herhangi bir deneyim olmadan başlamayın.

Ne Tür Bir Oyun?

Sıfır deneyiminiz olduğunda oyun türünü seçmek çok önemlidir. Oyun türü, oyun pazarlama stratejinize de karar verecektir.

Bu senin ilk oyunun olacağına göre çok basit olmalı. Engellerden kaçınarak topu yuvarlamak gibi bir şeye gidin. Küçük bir oyun yapmak, neye sahip olmadığınızı ve neleri öğrenmeniz gerektiğini size öğretecektir. Ayrıca basit bir oyun yapmak daha az zaman alır ve ilk oyununuzu yaparken motivasyonunuzu kaybetmezsiniz.

İlk oyununuz olarak karşı vuruş yapmaya karar verirseniz, büyük olasılıkla bir ay sonra pes edeceksiniz. Yıllardır birlikte çalışan büyük bir grup insanın karşı grev yaptığını bilmelisiniz.

İlk oyununuz olarak Hyper Casual oyununa gitmenizi önerebilirim .

Oyun Yapmak Için Ekip Üyesine Ihtiyacınız Var Mı?

Artık ne tür bir oyun yapmak istediğinize ve hangi platformda yapmak istediğinize karar verdiğinize göre, sonraki şey ekip üyelerine ihtiyacınız var mı?

Karar vermeden önce, bir oyun geliştirme ekibinin genellikle programcılar, sanatçılar, animatörler, müzik bestecileri ve oyun tasarımcılarından oluştuğunu bilmelisiniz.

Küçük bir oyun, açık kaynak kaynaklara sahip bir kişi tarafından yapılabilir. Karmaşık bir oyun geliştirmeyecekseniz, ilk oyununuzda tek başınıza ilerlemenizi öneririm. Unity ekipleri , dünyanın farklı yerlerinden farklı insanlarla çalışmanıza yardımcı olabilir.

Hangi Oyun Yapım Araçları?
https://webodasi.com/bilim-kadini/

Mevcut oyun geliştirme senaryosunda sonsuz sayıda araç mevcuttur. Oyununuz için hangi araçları kullanacağınıza karar vermelisiniz. Örnek, oyun geliştirme için birlik, modelleme için karıştırıcı vb. Süreci kolaylaştırmak için neredeyse sonsuz sayıda araç mevcuttur. sadece doğru olanları seçmeniz gerekiyor.

Bütçeniz Ne Kadar?

Bir kuruş bile harcamadan güzel bir oyun geliştirebilirsiniz. Ancak, biraz para harcamak istiyorsanız, süreç kolaylaştırılabilir. İlk oyununuz için tüm ücretsiz kaynakları denemeli ve satın almanız gerekebilecek şeylerin bir listesini yapmalısınız. Oyununuz için varlık satın almadan önce biraz araştırma yapmayı düşünmelisiniz.

Ayrıca oyununuzdan nasıl para kazanacağınıza da karar vermelisiniz . Oyununuzu yayınladıktan sonra parasız kalmak istemezsiniz.

Pazarlama Stratejisi

Oyun pazarlaması, oyun geliştirmeden daha zordur. Hiç oyuncusu olmayan milyonlarca iyi oyun var. Evet, oyununuzu yapmaya başlamadan önce pazarlama stratejisi planlanmalıdır.

Yetersiz bir bütçeniz varsa, App Store optimizasyonunu öğrenmeyi düşünün .

Oyun Yaparak Neyi Başarmak Istiyorsunuz?

Bu en önemli sorudur. Neden oyun geliştirmeyle ilgileniyorsunuz? Oyun geliştirmeye yaklaşımınız, cevabınıza bağlı olarak farklı olacaktır.

İlk oyunum oyun geliştirme ve oyun yayınlama sürecini öğrenmekle ilgiliydi. İkinci oyunumda oyun pazarlaması hakkında çok şey öğreniyorum. Yayınlanan her oyununuzdan öğrendiklerinizi düzeltmelisiniz. İlk oyununuzun dünya çapında bir hit olmasını beklemeyin.

Herhangi bir işlemi başarılı kılan tek şey, önceki yinelemeden düzeltmelerle onu tekrar tekrar tekrar etmektir.

Artık ne öğrenmek istediğinize ve hedefinizin ne olduğuna dair netliğe sahip olduğunuza göre, artık bir araçta ustalaşmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımlarla oyun geliştirmeye başlayalım.

Kendi Oyununu Yapmak

1. Fikri Anlamak

Geliştirme sürecine başlamadan önce oyun için bir fikir bulmanız gerekiyor. Fikir, oyun geliştirmede sadece% 10’dur, ancak fikir değersizse, geri kalan% 90’ın hiçbir faydası yoktur. Oyun için gerçek bir fikir bulmak için zaman ayırın. Gerçekçi ve oynanabilir olması gerektiğini unutmayın.

2. Birliği Öğrenmek

Oyun motorları geliştirme süresini büyük ölçüde kısaltabilir, ancak bir sonuca varmadan önce bunlarda ustalaşmanız gerekir. Birliği öğrenmek gerçek olmayandan çok daha kolaydır, bu yüzden sizi birliğe eğilimli olmaya yönlendirmeye karar verdik. Ayrıntılı bir anlayış için birlik ve gerçek dışı arasındaki karşılaştırmayı da kontrol edebilirsiniz.,

3. İlk Örnek Oyununuzu Yapmak

Artık birliğin temellerini öğrendiğinize göre, artık birlik içinde basit bir yuvarlama top oyunu yaparak başlayabilirsiniz. Aşağıdaki öğreticiyi adım adım takip edebilir ve basit bir oyun yapmanın ne kadar kolay olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Bu örnek oyunu yaparak, kendi oyununuzu yapacak güven ve deneyim kazanacaksınız. Bu adım, birçok oyun geliştiricisinin ilk oyunu olarak büyük bir oyun oynaması ve hayal kırıklığı ile oyunu bırakması nedeniyle çok önemlidir.

4. Daha Fazla Örnek Oyun Yaparak Unity’de Ustalaşmak.

Bir sonraki adım, her adımı google’a gerek kalmadan kodlayabileceğiniz ve en azından basit bir oyun yapabileceğiniz bir seviyeye kadar bütünlüğü öğrenmektir. Tecrübeden yoksunsanız, oyun geliştirmek olması gerektiği kadar eğlenceli olmayacaktır. Doğru deneyimi kazanmak sizi doğru yola sokacaktır. Hayallerinizdeki oyunu geliştirmeye başlamadan önce mümkün olduğunca çok sayıda küçük oyun yapmalısınız.

Artık kendi oyununuzu yapmaya hazırsınız. En iyisi, oyununuzu bitirdikten sonra onu ufukparlak@webodasi.com ile paylaşıp. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz…

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap