Önümüzdeki Haftaya Kadar Canlı Ders Bulunmamaktadır

 Önümüzdeki Haftaya Kadar Canlı Ders Bulunmamaktadır
Okunuyor Önümüzdeki Haftaya Kadar Canlı Ders Bulunmamaktadır

Zaman çizelgesinde önümüzdeki haftaya kadar canlı ders bulunmamaktadır hatası

zaman çizelgesinde önümüzdeki haftaya kadar canlı ders bulunmamaktadır hatası
zaman çizelgesinde önümüzdeki haftaya kadar canlı ders bulunmamaktadır hatası

Evde kalarak geçirdiğimiz bu süreçte öğrenciler okullarına gidemiyor ve derslerini televizyondan, internetten takip ediyorlar. Televizyondan takip sürecinin yanında öğrencilerin okullardaki öğretmenlerin de ders anlatabilmesi için EBA Canlı Ders uygulaması çıkarıldı. Ancak uygulamanın yeni olması bazı sorunları da beraberinde getiriyor tabii ki. Bu hatalardan biri de zaman çizelgesinde önümüzdeki haftaya kadar canlı ders bulunmamaktadır hatası.

İlk olarak EBA Canlı Derse nasıl girilir ve nasıl kullanılır onu inceleyelim. EBA Canlı Dersi kullanabilmeniz için canlı ders programınızda ders bulunması gerekiyor. Canlı dersinizin bulunup bulunmadığını kontrol etmek için www.eba.gov.tr adresine girin ve “canlı dersim var mı?” bölümünden kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu girerek “canlı dersim var mı?” butonuna basarak sorgulamanızı yapın.

Ardından dersiniz varsa ne zaman olduğuna dair bir program karşınıza çıkacaktır. Eğer dersiniz yoksa “Zaman çizelgesinde önümüzdeki haftaya kadar canlı ders bulunmamaktadır.” uyarısı karşınıza çıkacaktır.

Derse girmek için EBA hesabınıza giriş yapın ve sol tarafta bulunan dersler, çalışmalar, sınavlar gibi bölümlerin de olduğu kısımdan canlı derslerim bölümüne girin. Ardından bu kısımda yapmanız gereken tek şey uygulamayı yeşil butona basıp indirmek ve canlı derslerim bölümünün içinde, alt kısımda bulunan listeden dersinize katılmak. Uygulamayı, siz derse katılmaya bastığınızda internet sitesi açmak için sizden izin isteyecektir. İzni verdikten sonra uygulamanız açılacak ve derse katılabileceksiniz.

Uygulamanın arayüzü oldukça basit. Uygulama açıldıktan sonra sol tarafta bulunan ses ile katıl butonuna basarak sesiniz ile yayına bağlanabilirsiniz. İstediğiniz zaman mikrofonunuzu kapatabilirsiniz ancak öğretmenlerimizin mikrofonları açma yetkisi de var. Katılımcılar bölümünden yayına kaç kişinin katıldığını, kimlerin yayını izlediğini görüntüleyebilirsiniz.

Ekran paylaşım butonu bulunuyor fakat öğrencilerin ekran paylaşım yetkisi bulunmamakta. Uygulamanın üst tarafında yayın sahibinin ismi bulunuyor. yayın sahibinin isminin yanında bulunan ayarlar bulunuyor ve bir de çiz seçeneği bulunuyor. Uygulama gayet sade ve izleyicinin dikkatini dağıtacak herhangi bir şey bulunmuyor.

Şimdi gelelim uygulamanın açılmamasına sebep olan faktörlere. EBA Canlı dersler başladığından beri katılamayan öğrenciler ve hatta yayın yapacak öğretmenlerden de sıkıntı yaşayanlar var. Genellikle karşılaşılan sorun ise uygulamanın açılacağı sırada “sdk init failed-14” diye bir hatanın ekrana gelmesi ve uygulamanın açılmaması.

Bunun iki sebebi bulunuyor. Eğer “derse katıl” seçeneğine birkaç defa bastıysanız uygulama arka planda birden fazla şekilde açılıyor ve bu hatayı veriyor. Bunu düzeltmek için ctrl+alt+delete tuş kombinasyonunu kullanarak veya windows tuşu+r tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisini açmak ve aktif EBA Canlı Ders Programlarını kapamaktır. Bilgisayarınızı kapatıp açarak da bunu yapabilirsiniz ancak daha uzun bir yol olur.

İkinci sebep ise Uygulamanın kurulumu yapılırken arkada antivirüs programının çalışır halde bulunması. Antivirüs programları dosyaların bazen eksik yüklenmesine neden olabiliyor. Örneğin bazı dll dosyalarının silinmesine sebep olabiliyor. Bunu da düzeltmek için şunu yapın. Denetim masasında bulunan program ekle veya kaldır kısmından EBA Canlı Ders uygulamasını kaldırın.

Ardından C : Program dosyaları x86 ya da C : Program files kısmında bulunan EBA Canlı Ders Klasörünü silin. Antivirüs programınızı devre dışı bırakın ve Güvenlik Duvarınızı da devre dışı bırakın. Uygulamayı yeniden indirip kurun. Bu işlemlerin ardından uygulama düzelecektir.

Eğer yazılı şekilde yapamam diyorsanız aşağıya youtube videosuda bıraktım. İzleyerek çözebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Önümüzdeki Haftaya Kadar Canlı Ders Bulunmamaktadır çözüm youtube videosu. Webodasını takip etmeyi unutmayın 😀

Yorum Yap