STEVE JOBS’IN İLHAM VERİCİ HAYATI

 STEVE JOBS’IN İLHAM VERİCİ HAYATI
Okunuyor STEVE JOBS’IN İLHAM VERİCİ HAYATI

Apple ile dünyaya adını duyuran Steve Jobs 24 Şubat 1955 yılında San Francisco’nun California eyaletinde dünyaya geldi. Biyolojik ailesi maddi durumunun yetersizliğinden dolayı doğumundan bir hafta sonra Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verildi.

1972 yılında Steve Jobs, Cupertino, Kaliforniya ‘da bulunan Homestead High School’dan mezun olmasının ardından Porland, Oregon ‘daki Reed College’e başvurdu; fakat bir dönem sonra oradan ayrılmıştır. Bir yandan da dışarıdan kaleografi dersleri alarak gelecekte Mac bilgisayarlarda kullanılacak yazı fontlarının da temeli olacaktı.

gençlik

1974 yılında Steve Jobs Kaliforniya’ya geri dönerek Homebrew Computer Clup‘un toplantılarına Steve Wozniak ile katılmaya başladı. Dönemin en ünlü video oyunları üreticisi Atari’de iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya fırsatı yakaladı.

1976 yılında henüz 21 yaşındayken Jobs, Steve Wozniak ile beraber ailesinin garajında Apple’ı kurdu. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I’dı ve onu 666.66$’a satıyorlardı. Ardından Apple II ve Apple III bilgisayarlarını satışa sundu. Ancak Apple II kadar rağbet göremedi.

apple-I

Apple büyümeye devam ederken yönetici arayışına girdiler. 1983 yılında John Sculley ile anlaşarak Apple’ın CEO’su oldu. Aynı sene Apple teknolojik olarak gelişmiş fakat ticari olarak başarısız olan Apple Lisa ‘yı piyasaya sundu.

1984 yılında Apple o döneme kadar yapılmış en iyi kişisel bilgisayar olan Macintosh’u piyasaya sunarak değerine değer kattı. Firma içerisinde yaşanan anlaşmazlıktan dolayı kurucusu olduğu ve CEO olarak şirketin başına geçirdiği Sculley tarafından şirketten kovuldu.

Apple ‘ın ardından kısa bir süre sonra kurduğu NeXT adlı bilgisayar firması ile Mac e benzeyen ancak çok daha güçlü kişisel bilgisayarlar üretmeye başladı. NeXT, Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmişti; fakat hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları hariç, tanınır olamamıştı. Laboratuvar ve üniversiteler dışında çok fazla ilgi çekmemesiyle beraber 1993 yılında 50.000 bilgisayar satışının ardından donanım üretmeyi bırakarak tamamen yazılım üreten bir firma olmak zorunda kaldı.

The Graphics Group adlı firma 1986 yılında 10 milyon dolarlık bir bedel ile Steve Jobs tarafından satın alınmıştı. Adı değişen ve Pixar olan bu firma gidiş hattını değiştirerek bilgisayar destekli animasyonlar üreten bir şirket haline geldi; bu duruma şirkete büyük maddi destek veren Disney’in payı büyüktü. İlk olarak 1995 yılında Toy Story adlı animasyon filmi ile büyük bir ticari başarı yakalayan Pixar, Monsters, Inc, Cars gibi pek çok başyapıt ile alanının en büyük firması olmayı başardı. Bu başarısını sadece 10 yıllık gibi kısa bir sürede gerçekleştirdi.

toy story

İçindekiler

Apple’a Dönüşü

1996 yılında Apple şirketi, Jobs’u kurduğu şirkete geri getirmek için NeXT’i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. NeXT’in satın alınması sonucu birçok teknolojisi Apple ürünlerinde kullanılmaya başlandı. Bunların arasında en belirgin olan örnek, NeXTSTEP’in geliştirilerek Mac OS X’in yazılması gösterilebilir. Jobs’un yönetiminde Apple, iMac’i piyasaya sunmasıyla inanılmaz bir şekilde satışları artırdı. O zamandan beri ortaya konan ürünler göz alıcı tasarımları ve marka kuvvetlendirilmeleriyle Apple şirketine büyük yararlar sağladı.

Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı, bu ona aynı zamanda Guiness Dünya Rekorlar listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı. Apple kazançları artığında ve şirket eksiler yerine artılar bölgesinde gezinmeye başladığında, şirket unvanından ‘geçici’ ibaresini kaldırdı. Uzun süre boyunca yardımcı CEO olarak Apple’da çalışan Jobs, 200 yılında iCEO ünvanını bir kenara bırakarak firmanın kalıcı olarak yönetim kurulu üyesi haline geldi.

steve jobs

2000’li yıllarda Apple firması iPod, iTunes, Apple Store ve iPhone gibi birçok ürünü piyasaya sürerek mobil telekominikasyon ve müzik oynatıcıları piyasasına ağırlık verdi.

Steve Jobs, 2009 yılında açıklanan resmi verilere göre, 5,4 milyar dolarlık serveti ile Amerika ‘da en zengin 43. insandı. Aynı zamanda 230 adet patentli ürünün mucidiydi.

Özel Hayatı

Steve Jobs, 18 Mart 1991 yılından ölümüne kadar Laurene Powell ile evlidir ve bu evlilikten 3 çocuğu vardır. Aynı zamanda 1978 yılında evlilik dışı doğmuş Lisa Jobs adında bir kızı vardır. Hatta Apple Lisa adlı bilgisayara kızının adını verdiği de konuşuldu ancak jobs bunu hiçbir zaman kabul etmedi.

2004 yılında nadir bir pankreas kanseri olan fakat bu hastalığı başarılı bir ameliyatla atlatan jobs, daha sonra bu hastalıktan kalan yan etkilerden dolayı bir süre tedavi gördü. Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı; 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı. 2011 yılının ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook‘a bıraktı.

5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükûnet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı.

Dünyayı birçok yenilikle tanıştıran Steve Jobs 56 yaşında öldü. Arkasında bıraktığı hala dünyanın en iyisi olma yolunda ilerleyen Apple firması başarılarına halen devam etmekte.

“Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”

steve jobs ailesi

Steve Jobs’ın hayatına kısaca değindik. İlham verici konuşmalarından olan mezuniyet konuşmasına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Diğer bloglarımızı okumak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki blogda görüşmek üzere 🙂

Yorum Yap