“Tüm Hakları Saklıdır” Ne Demek? – All Rights Reserved

 “Tüm Hakları Saklıdır” Ne Demek? – All Rights Reserved
Okunuyor “Tüm Hakları Saklıdır” Ne Demek? – All Rights Reserved

Çoğu yerde karşımıza çıkabilen “Tüm hakları saklıdır”, “Her hakkı saklıdır” veya “All rights reserved” ifadelerini mutlaka görmüşsünüzdür. Çoğu zaman bu ifadelerin anlamını bilmeyen kişiler tarafından “Bu şirketin veya kuruluşun haklarının neler olduğu gizli bilgi.” gibi anlaşılsa da aslında bununla alakası bile yok. Peki, belki de yüzlerce kere gördüğümüz Tüm Hakları Saklıdır ifadesi anlama geliyor? Tüm Hakları Saklıdır ne demek?

Telif Hakları Görseli - Tüm Hakları Saklıdır
Tüm Hakları Saklıdır

Günümüzde özellikle internet sitelerinde sıklıkla görebileceğiniz “Tüm hakları saklıdır” benzeri ifadeler söz konusu ürünün (örneğin; internet sitesi, mobil uygulama, film vb.) telif haklarının tamamen ürün sahiplerine ait olduğunu ve telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın hiçbir yerde, hiçbir şekilde tekrardan kullanılamayacağını belirtir.


İlginizi Çekebilir: EĞLENCELİ VE YARARLI İNTERNET SİTELERİ


Ancak bu tür uyarılar telif hakkı sahibinin ilgili içeriğin dağıtılması, benzeri çalışmalarda bulunulması ve başka eserler oluşturması haklarından vazgeçtiği anlamına gelmez. Buradaki içerikten kastedilenden; yazı, görüntü, ses, fikir, tasarım, çalışma, araştırma gibi yeniden aynı şekilde kullanılabilecek tüm fikri emek ve değerlerdir.

Kısaca bu ifadeyi şu şekilde özetleyebiliriz:

“Bu ürünün telif hakları bize aittir ve iznimiz olmadıkça bir başkası tarafından kullanılamaz.”

Tük Hakları Saklıdır Metni
Tüm Hakları Saklıdır

Bundan sonra tüm hakları saklıdır tarzı bir ifade ile karşılaştığınızda ne anlama geldiğini biliyorsunuz.

Web Odası olarak sanattan kripto paralara, yazılım derslerinden oyunlara kadar birçok konuya değiniyor ve okuyucuları sıkmadan kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. İçeriklerimiz hakkındaki görüşlerinizi her zaman bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın!

KAYNAKÇA:

Wikipedia

Yorum Yap