AKILLI TELEFON SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

 AKILLI TELEFON SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ
Okunuyor AKILLI TELEFON SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Kullanıcının kendine en uygun olan akıllı telefonu seçerken dikkat etmesi gerekenler? Günümüzde bir çok marka birbirinden farklı tasarıma sahip akıllı telefonu piyasaya sürüyor. Peki kullanıcı fiyat-performans olarak değerlendirmeye alacağı akıllı telefonlarda nelere dikkat etmeli?

Akıllı telefonların kullanım alanlarını genişlemesi hayatımızdaki yerini de önemli bir hale getirmiştir. Arama,mesajlaşma gibi iletişim kurduğumuz temel görevlerinin yanında yüksek çözünürlükte fotoğraf çekme, oyun oynama ,günlük iş akışı yönetme ya da bizim için önemli olan bilgileri depolama gibi konular akıllı telefonların kullanımında aktif bir rol üstleniyor.

Akıllı telefon pazarında bir çok marka ve modelin olması telefon alacak olan kullanıcıyı iyi bir araştırma yapmasına yönlendirir. Tasarımından performansına, pil ömründen ekranına, kamerasından yenilikçi özellikleri gözetmesine kadar birçok özelliğiyle hem fiyat hem performans açısından kullanıcıya en iyi özellikleri sunabilen akıllı telefonu seçerken kullanıcılar nelere dikkat etmelidir? Buyrun aşağıda inceleyelim…

telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

Akıllı telefon alırken nelere dikkat edilmeli!

 1.PİL ÖMRÜ

Gün içerisinde birçok işimizi akıllı telefonlar ile halledebildiğimiz için telefonumuzun pili gün sonuna gelmeden bitebiliyor. Bu nedenle olabildiğince pil ömrü uzun süre idare eden  modellere yönelmemiz sürekli şarj sıkıntısı yaşama problemimizin önüne geçer. Telefonunuzda uzun süreli bir pil ömrüne sahip olmak sizin için bir öncelik ise akıllı telefonunuzun pilinin 3000 mAh ve üzeri olmasına dikkat edin.

2.EKRAN/ÇÖZÜNÜRLÜK

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. Bunlardan bir taneside Ekran ve Çözünürlük. Telefonunuzda en çok kullandığınız ve temas ettiğiniz ekran çok iyi bir çözünürlüğe sahip olmanın yanında dokunmatik özelliğiylede kullanıcıya iyi bir kullanım sunmalıdır.

3.KAMERA

Telefon alırken bir diğer önemli nokta Kamera. Akıllı telefonlarda en çok kullanılan kamera gün geçtikçe kullanıcılar için telefon seçiminde önemli bir kriter oldu. Fotoğraf ya da video çekmenin bu kadar kolay olmasının yanında kullanıcıların anı ölümsüzleştirmesi de kolaylaştı. Bu noktada akıllı telefonların kamera kaliteside önemli bir rol üstlendi.

Fakat akıllı telefonunuzda megapikselin yüksek olması fotoğraf kalitenizin iyi olacağı demek değildir. Hızlı odaklanması ve her türlü ışık koşulunda çarpıcı fotoğraflar çekebilmesi için; lazer otofokus, faz algılamalı otofokus, çift tonlu çift LED flaş ve f/1.7 diyafram açıklığına sahip olması fotoğraf kalitesi için önemli bir özelliktir. Bunun yanında kamera arayüzünde profesyonel çekim modu, otomatik gece modu gibi özelliklere sahip olmasıda önemli bir özelliğidir.

Güzel bir özçekim yapabilmek için ise ön kamera özelliklerinin 5 MP değerinde geniş açılı ve f/2.2 diyaframa sahip bir lens olması sizin için yeterli olacaktır. Bir de yanında profesyonel mod ve güzelleştirme modu gibi özellikler olursa anı ölümsüzleştirmek için en iyi özçekimlere sahip olabilirsiniz.

4.İŞLETİM SİSTEMİ

Hangi akıllı telefonu alacağınıza karar verirken işletim sistemi seçimi de önemli bir kriter Çünkü işletim sistemi, hem cihazın performansını hem de uygulamaların kullanımını doğrudan etkiliyor. Dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemlerinden Android, günümüzde pek çok akıllı telefon üreticisi tarafından kullanılıyor. Android işletim sistemli akıllı telefon üreticileri arasında Samsung, Oppo, General Mobile gibi markalar yer alıyor.

Akıllı telefonlarda Android dışında başlıca kullanılan diğer işletim sistemi ise Apple’ ın geliştirdiği iOS. Yüksek güvenlik sağlaması ve uzun güncelleme desteği ile akıllı telefon kullanıcılarının takdirini alıyor.

5.DEPOLAMA

Günümüzde gelişen teknoloji ile her yeni gün çıkan birbirinden farklı uygulamalar, oyunlar hafızada çok fazla yer kaplıyor. Bunların yanı sıra çektiğimiz fotoğraflarda telefon hafızasında çok fazla yer kaplıyor. Satışa sunulan akıllı telefonların çoğu 32 GB dahili hafızaya sahip olmasına rağmen kullanıcının akıllı telefon tercihi daha yüksek depolama alanına sahip telefonlardan yana olmalıdır.

Umarım yazımız sizler için faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızı okumak için sitemize göz atabilirsiniz. İsterseniz linkteki videoyu izleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle