• Ana Sayfa
  • Araçlar
  • Yeni Geliştirilen MIT Simülasyon Sistemi Otonom Otomobillerin Gerçek Dünya Çarpışmalarını Engellemesini Sağlıyor

Yeni Geliştirilen MIT Simülasyon Sistemi Otonom Otomobillerin Gerçek Dünya Çarpışmalarını Engellemesini Sağlıyor

 Yeni Geliştirilen MIT Simülasyon Sistemi Otonom Otomobillerin  Gerçek Dünya Çarpışmalarını Engellemesini Sağlıyor
Okunuyor Yeni Geliştirilen MIT Simülasyon Sistemi Otonom Otomobillerin Gerçek Dünya Çarpışmalarını Engellemesini Sağlıyor
Yeni MIT Simülasyon Sistemi

MIT’deki bilim adamları, sınırsız direksiyon ihtimallerle otonom otomobiller geliştirmek için icat ettikleri yeni bir simülasyon sistemi oluşturdular. Simülasyon sisteminin amacı, otonom otomobillerin ülke ve dünyadaki gerçek sokaklarda gezinmeye başlamadan önce bir dizi kötü durum senaryolarında gezinmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak.

Otonom araç nedir?

İnsan desteği olmadan çevresini algılayan ve navigasyon ve yönlendirme yeteneğine sahip bir araçlara verilen addır.

MIT Logo
MIT logosu

Otonom Otomobiller mevcut verilerle çeşitli durumlarda normal direksiyon kontrollerini taklit etmeyi öğrenebilir. “Simülasyon motorları” olarak bilinen bilgisayar uygulamaları, otonom denetleyicilerinin bu potansiyel durumlardan kurtulmak için geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Simülasyon motorları söz konusu geliştirme için ayrıntılı alternatif sanal dünyalar oluşturarak durumları taklit etmeyi amaçlamaktadır. Ancak bu simülasyonda sorun, simülasyondan öğrenilen kontrolün hiçbir zaman tam ölçekli otonom bir araçta gerçeğe aktarılmaması. MIT bilim insanları bu sorunu Özerklik için Sanal Görüntü Sentezi ve Dönüşümü isminde fotogerçekçi bir simülasyon programı kullanarak ele aldılar. Bu söz konusu sistem, otonom aracın gerçek dünyayı alabileceği yörüngelerden neredeyse sonsuz sayıda bakış açısını sentezlemek için yolda ilerleyen insanlar tarafından yakalanan küçük bir veri kümesi kullanmakta.

Kontrolör çarpışmada kat ettiği mesafe için ödüllendirilir, böylece bir hedefe nasıl güvenli bir şekilde ulaşılacağını öğrenir. Denetleyici hedefine güvenli bir şekilde ulaşmaya çalışırken, şeritler arasında dolaştıktan sonra kontrole yeniden başlanması veya çarpışma anında iyileşme de dahil olmak üzere karşılaştığı her türlü durumu öğrenir. Testte, MIT simülasyonu tam ölçekli sürücüsüz bir araca güvenli bir şekilde yerleştirildi ve araç daha önce görülmemiş sokaklarda gezintiye çıktı.

Simülasyon
kötü durum senaryolarına dair simülasyon (temsili)

Araç, çeşitli çarpışmalara yakın durumları taklit eden off-road yönlerinde konumlandırıldığında, kontrolör, birkaç saniye içinde aracı güvenli bir sürüş yoluna başarıyla geriye alabildi. MIT’in bu çalışmaları Toyota Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

kaynak:https://www.slashgear.com/new-mit-simulation-system-teaches-autonomous-autos-real-world-crash-avoidance-24614181/

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle