• Ana Sayfa
 • Genel
 • Yeni WhatsApp Sözleşmesi Sonrası Kullanabileceğimiz 5 Alternatif Uygulama

Yeni WhatsApp Sözleşmesi Sonrası Kullanabileceğimiz 5 Alternatif Uygulama

 Yeni WhatsApp Sözleşmesi Sonrası Kullanabileceğimiz 5 Alternatif Uygulama
Okunuyor Yeni WhatsApp Sözleşmesi Sonrası Kullanabileceğimiz 5 Alternatif Uygulama

Bundan birkaç gün – önce çoğumuzun uykulu uykulu ‘Amaaan bişi olmaz kabul edelim – dediğimiz yeni WhatsApp gizlilik sözleşmesiyle beraber ile önceden illegal yaptıkları işi (Bilgi Toparlama – Satma – Pazarlama) artık legalleştirmeleri sonucu alternatif arayışlarına giriştik.

Sizler için 5 tane alternatif buldum, iyi okumalar;

İçindekiler

1 – Telegram

Telegram Logosu

Rus kökenli olan bir iletişim uygulaması olan Telegram, 2013 yılında Pavel Durov tarafından geliştirildi ve günümüze kadar popülerliğini az az kazanırken 2019 – 2020 yıllarında patlama yaptı. Gizlilik sözleşmesi öncesine kadar #2 numaralı çalışan vakası gören bu uygulama tahtını birazdan bahsedeceğim Signal ile paylaşıyor.

WhatsApp vs. Telegram

Telegram cephesi kendini ön plana çıkartan birkaç özelliği vardır;

 • Numara gizleme
 • Bot Ekleme (Discord vb. yerlerde olduğu gibi)
 • Gizlilik ve Güvenliğin hassasiyeti…

Telegramı bire bir öğrenmek için Telegram

WhatsApp vs. Telegram karşılaştırmamız Whatsapp Vs. Telegram

2 – Signal

Signal Logosu

2014 Temmuzunda Signal Vakfı tarafından geliştirilen uygulama, Elon Musk’ın önermesiyle birlikte zirveye oynayan uygulamalardan olmuştur. Telegram gibi rahat takılmayı seven bir mekandır ve gene zirve yarışında avantajları vardır;

 • Uçtan uca şifreleme
 • Açık kaynak şifreleme
 • Tüm büyük platformlarda mevcuttur
 • Kaybolan mesajlar
Signal

Signal hakkında bilgi almak için Signal

3 – Discord

Discord Logosu

Discord artık sadece oyuncu arkadaşlarınızla sohbet etmek için bir platform değil. İlgi alanlarınızla ilgilenmek için çeşitli Discord sunucularını keşfedebilirsiniz, ancak Discord’un DM işlevselliği çoğu kişi tarafından genellikle göz ardı edilir. Mesajlar, emojiler, ifadeler (Discord Nitro’nuz varsa tabi her şey daha iyi gider.)

GIF’ler, resimler ve hatta belgeler göndermek için Discord’un kişisel mesaj özelliğini kullanabilirsiniz hatta bunu iş görüşmeleri için bile kullanabilirsiniz. Patron gibi iddialı ama kullanmasını bilene 🙂

Discord hakkında bilgi almak için Discord

4 – Riot.IM

VoIP ve görüntülü aramanın yanı sıra mesajlar için uçtan uca şifrelemeyi destekler. Her kullanıcı benzersiz bir kimlik alır; bu kimlik, anonimliğinizi korumaya yardımcı olmak için telefon numarası yerine kullanılır.

Riot, açık kaynaklı yazılım üzerinde çalışıyor . Kendi botlarına sahip olsa da, geliştiriciler kendi botlarını oluşturabilirler. Bu, kullanıcıların yazılımla etkileşime girmesini sağlayarak yazılımı daha çok yönlü ve güvenli hale getirir. Açık kaynak özellikleri, Riot’u kurumsal gruplardan çok geliştirici ekipleri için daha uygun hale getirir.

Riot’un konuşma odaları vardır ve kullanıcılar herhangi bir genel sohbet odasını ziyaret edebilir . Ayrıca bir bağlantıyla ziyaret edebileceğiniz özel odalar sunmaktadır.

Ek olarak, masaüstü istemcinin temiz ve kullanıcı dostu bir arayüzü vardır  ve uygulama yedi dilde mevcuttur. Ayrıca diğer uygulamalara bağlanmanıza da izin verir ve artıları şunlardır;

 • Telefon numaraları yerine kullanıcı kimlikleri var.
 • Açık kaynaklı yazılım
 • Yedi dilde mevcut

Daha çok bilgi almak için Riot.IM

5 – Viber

Viber, özellikler söz konusu olduğunda WhatsApp ile gerçekten baştan aşağı duran bir başka popüler mesajlaşma ve VoIP uygulamasıdır. İlk olarak, uygulama aramalarda, mesajlarda ve paylaşılan medyada uçtan uca şifreleme sunar. Dahası, birden fazla cihaza kaydedilen mesajlar da şifreleniyor, bu da bizi mesajlaşma uygulamalarının WhatsApp’ta olmayan çoklu cihaz desteğiyle paketlendiği gerçeğine getiriyor .

viber

WhatsApp gibi, Viber de görüntülü ve sesli görüşme yapmanıza izin verir, ancak uygulama, Viber olmayan kullanıcılara nominal ücretlerle uluslararası aramalar yapmanızı sağlayan Viber Out özelliği ile bir adım öne geçer .

Mesajlaşma özelliklerinden bahseden Viber, çıkartmalar, dosya paylaşımı, son görülme, sesli ve görüntülü mesajlar, genel hesaplar , Google Drive’a yedekleme ve daha fazlasını içerir.

 Ayrıca, Viber içinde oynayabileceğiniz temel oyunlar olan bir çıkartma mağazası ve Viber oyunları da bulunmaktadır. Her şeyi düşünürseniz, Viber’in WhatsApp’a çok benzeyen bir uygulama olduğunu fark edeceksiniz. WhatsApp’ın özelliklerinin çoğunu ve daha fazlasını içerir.

Daha çok bilgi almak için Viber

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Daha çok yazı için Web Odasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle