Youtuberlar Ne kadar Kazanıyor, Ne Kadar Vergi Veriyor?

 Youtuberlar Ne kadar Kazanıyor, Ne Kadar Vergi Veriyor?
Okunuyor Youtuberlar Ne kadar Kazanıyor, Ne Kadar Vergi Veriyor?

Youtuberların ne kadar kazandıkları, ne kadar Vergi verdikleri hep merak konusu olmuştur.Bu yazımızda youtuberların ne kadar kazandığına, ne kadar Vergi verdiklerine,hangilerinin vergi vermesi gerektiğine değineceğiz.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtube’da para kazanmak için öncellikle 1000 aboneyi geçmiş olmalısınız ve son 12 ay içinde en az 4000 saat izlenme almış olmalısınız.Gelelim ne kadar kazanacağınıza Youtube 1000 görüntülemeye 0,5-2$ gibi gayet iyi bir miktar ödeme yapıyor buda güncel kur ile 3,5-14₺ arasında bir kazanç sağlıyor. Tabiki her bu kadar izlenene vermiyor bu paraları gerçekten bu paraları kazanabilmek için videolarınız özgün ve kaliteli olmalıdır.

Devletimiz Youtube Üzerinden Para Kazananlardan Ne Kadar Vergi Alıyor?

Para kazanma durumunu anlattık gelelim işin vergi kısmına.Vergi Kanunda yapılan yeni güncellemeler ile Youtube’da para kazanan herkes(1₺ bile kazanan herkes)vergi vermek zorunda.Youtube’dan para kazanmaya başladıktan sonra vergi vermek için öncellikle bir şirket kurmak zorundasınız.Bir şirket kurduktan sonra bu şirket için aylık hiç para kazanmasanız bile 400₺ gibi bir masrafı olacaktır.Tabi bunun yanı sıra bağkur yatıracaksınız buda 1000₺ gibi bir ücret ediyor.%18 kdv ile bunun yanında şirket adresi olarak kiralık bir yer gösteriyorsanız %20’de stopaj vermelisiniz. Toplamda %38 gibi bir mebla yapıyor.Bu yeni durum çok büyük kitlelere sahip olmayan kanalların youtube’da para kazanma durumunu bayağı zorlaştıracağa benziyor.

Bu ve bunun gibi yazılar için blog sitemizi takipte kalın teknolojik gelişmelerden uzak kalmayın.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle