Çoğu Kişinin Bilmediği İşletim Sistemleri Nelerdir?

 Çoğu Kişinin Bilmediği İşletim Sistemleri Nelerdir?
Okunuyor Çoğu Kişinin Bilmediği İşletim Sistemleri Nelerdir?

Bugün sizlerle çoğu kişinin bilmediği ama artık sizin bileceğiniz işletim sistemlerine bakacağız hazırsanız başlayalım…

Birbirinden 5 Farklı İşletim Sistemleri

1-) Red Star OS

Bu gördüğünüz işletim sistemi Kuzey Kore’nin geliştirdiği bir işletim sistemidir. Kuzey Kore’nin her ne kadar Amerika ile düşmanlığı hat safa da olsa geliştirdiği bu işletim sisteminin amacı kontrol edilebilen ve izlenebilen bir işletim sistemi olmasıdır.

Bu işletim sistemi ile ilgili detaylı bilgi verecek olursak; Apple’ın OS X işletim sistemini takip eden Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi her ne kadar Linux‘e benzese de bir temayla özelleştirmiş KDE 3 masaüstü, dock’lu bir Mac OS X görünümünde. Peki bu işletim sisteminin “web tarayıcısı nedir?” diye soracak olursanız bizde Firefox diyeceğiz fakat Firefox bu işletim sistemi içerisinde “Naenara” olarak geçmektedir anlamı ise “ülkem”dir.

2-) Pardus

Pardus işletim sisteminin en önemli özelliği TUBİTAK tarafından geliştiriliyor olması ve çoğu yabancı dil ile birlikte Türkçe dil desteğini de bulunduruyor olması. Pardus işletim sisteminin de Linux dağıtımının olması ile birlikte işletim sisteminin açık kaynak kodlu (Açık kaynak, bir bilgisayar yazılımının makine diline dönüştürülüp kullanımından önceki, programcılar tarafından okunur, anlaşılır, yeni amaçlara uygun değiştirilebilir halinin gizli tutulmayıp, açık halinde kamuyla paylaşılıyor olmasına verilen isimdir. ) olmasını sağlamaktadır.

3-) Chromium OS

Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip olup Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Oldukça yüksek bir güvenlik mekanizması olmasıyla beraber Google’ın tüm hizmetlerini almasıyla ve gün geçtikçe kullanıcısının artmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

4-) FreeBSD

FreeBSD (Berkeley Software Distribution), açık kaynak kodlu olduğu için geliştirilebilen bir yapıya sahip olup hem kişisel kullanımlar hem de ağ sunucuları için kullanılan bir işletim sistemidir. Oldukça yüksek performansa, güvenliğe ve kolay kullanımı olduğu için sadece kişisel kullanıcılar tarafından tercih edilmeyip büyük şirketler de (Misal; Yahoo!) kullanmaktadır. FreeBSD‘nin 3 farklı kullanım alanı vardır. Bunlar;

1-)FreeBSD: Yüksek performansın yanı sıra son kullanıcılar için tasarlanmıştır ve genellikle ev kullanıcıları tercih etmektedir.

2-)NetBSD: 57 farklı işlemci mimarisini destekleyen özellikle bilim laboratuvarlarında kullanılan ileri seviye bir işletim sistemidir.

3-)OpenBSD: Hiçbir açığı içerisinde bulundurmayan güvenlik özelliği ile ön plana çıkan ileri seviye bilişim mühendisleri tarafından kullanılan bir işletim sistemidir.

5-) Sun Solaris

1993’te Sun Company tarafından yayınlanan Unix türevi bir işletim sistemidir. Solaris ya da SunOS olarak adlandırılan bu işletim sistemi 2010 yılında Oracle firmasına satılmıştır ve adı Oracle Solaris olmuştur. Bu işletim sisteminde yüksek güvenlikli ve stabiliteli (kararlılıklı) bir işletim sistemi var olunup bankacılık, savunma sanayi ve Ar-Ge laboratuvarları gibi kurumsal yapılarda kullanılmıştır.

LINUX

Linux bilinmeyen bir işletim sistemi değildir, size sadece bonus olarak anlatmak istedik ismini birçok yerde söylediğimiz için hakkını yemeyelim ve kendisinden bahsedelim istedik🙂. Çoğu işletim sistemine ev sahipliği yapan ve neredeyse her işletim sisteminin temelinde bulunan Linux; açık kaynak kodlu olup (kısacası geliştirilebilen) bir işletim sistemi çekirdeğidir (işletim sisteminin çekirdeği, işletim sisteminin beyni diye tabir edebileceğimiz kısmıdır) . Lınux’un en çok kullanıldığı yer ağ sunucularıdır zaten Linux’un kullanılmadığı bir ağ sunucusu düşünülemez.

 1-) https://www.chip.com.tr/haber/kuzey-kore-isletim-sistemi-red-star-os_51492.html
 2-) https://www.pardus.org.tr/hakkinda/
 3-) https://wmaraci.com/nedir/chromium
 4-) https://wmaraci.com/nedir/freebsd
 5-) https://wmaraci.com/nedir/sun-solaris
 6-) https://www.mediaclick.com.tr/blog/linux-nedir
 7-) https://linux.org.tr/dagitimlar-kilavuzu/
 8-) https://ata.com.tr/blog-detay/isletim-sistemi-nedir-cesitleri-nelerdir-208

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
7
 • Nesrin
  Nesrin
  ziyaretci
  2 sene önce

  Bu kadar karmaşık bir konuyu, bu denli yalın ve anlaşılır kaleme aldığınız için sizi tebrik ederim 😊 ellerinize sağlık.

  Cevapla
  3
 • Dursun Anıl Kabalak
  Dursun Anıl Kabalak
  ziyaretci
  2 sene önce

  Çok güzel olmuş. Emeğine sağlık çok işime yaradı.

  Cevapla
  3
  • Furkan Kaya
   Furkan Kaya
   Konu Sahibi
   Silver Üye
   2 sene önce

   motive edici yorumunuz için çok teşekkür ederiz 🙂

   Cevapla
   3
 • Emrullah
  Emrullah
  ziyaretci
  2 sene önce

  Pardus ve Linux dışında diğer işletim sistemlerini öğrenmem iyi oldu. Gelecekte onları belki bilgisayara yükleyebilirim. Emeğiniz için teşekkürler..

  Cevapla
  3
  • Furkan Kaya
   Furkan Kaya
   Konu Sahibi
   Silver Üye
   2 sene önce

   hiç önemli değil güzel yorumunuzu bizden esirgemediğiniz için çok teşekkür ederiz

   Cevapla
   3
 • Fatih
  Fatih
  ziyaretci
  2 sene önce

  Çok yararlı olmuş kardeşim :).

  Cevapla
  3
  • Furkan Kaya
   Furkan Kaya
   Konu Sahibi
   Silver Üye
   2 sene önce

   güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim iyi günler dilerim…

   Cevapla
   3
Giriş Yap
Yazı Ekle