Coronavirüs : Komplo Videosu Sosyal Medyaya Yayılıyor

 Coronavirüs : Komplo Videosu Sosyal Medyaya Yayılıyor
Okunuyor Coronavirüs : Komplo Videosu Sosyal Medyaya Yayılıyor


Önemli kişilerarası kuruluşlar, web’e hızla yayılan bir başka koronavirüs paranoid korku videosunu indirmek için acele ediyor.

Sözde “Pandemik” video, birçok komplo videosundan çok daha yüksek prodüksiyon standartlarına sahip bir belgesel tarzında düzenlenmiştir. Video, virüsün nereden geldiği ve nasıl bulaştığı hakkında tıbbi yanlış bilgilerle doludur. Kaldırma çabalarına rağmen, kullanıcılar klibi sürekli olarak yeniden yüklüyor. 26 dakikalık video ilk kez bu haftanın başında göründüğünden beri, YouTube, Facebook, Twitter ve diğer web sitelerinde patlayarak yayıldı videoyu kaldırılmaya çalışılıyor.


Vakaları arasında, enfeksiyonun bir laboratuvar alanından boşaltılmasından daha muhtemel olması ve herhangi bir şekilde, şekil veya formun normal olarak gerçekleşmemesi; kapaklar ve eldivenler kullanmanın bireyleri aşamalı olarak yok etmesini sağladığını; ve bu son deniz kıyıları, sudaki “mikroorganizmaları onarmaya” bağlı olarak “delilik” tir. Bu tür vakalar katı klinik ve mantıksal rehberlikle desteklenmez. Video da benzer şekilde, nüfusa komuta uygulamak için geçiş miktarının etkili bir şekilde karıştırılmasını önermektedir.

Anazliz

Uzman Dezenformasyon Muhabiri Marianna Spring Tarafından:

Dolandırıcılar, şakacılar ve politikacılar yanıltıcı söylentilere başlamaktan suçluydular – ancak bunun gibi videolarda uzman olarak kendilerini terk eden insanlar yanlış iddiaların yayılması için çok önemli hale geldi. Komplo teorilerini destekleyen belgesel tarzı filmler giderek daha popüler ve pandeminin başlangıcında WhatsApp’a iletilen tehlikeli tıbbi tavsiyeden belirgin bir evrim.


Düzgün yaratma, kayıtların düzenli olarak ilk başta çok güvenilir göründüğünü ima eder – kesinlikle sahte vakaları ilerletmeden önce. Bu onları, gerçeği ve klinik fantezileri yanlış yönlendiren öğütlerden daha tehlikeli olmasa bile tehlikeli hale getirir. Kayıtlar düzenli olarak haber kaynaklarındaki içeriklerden çok daha fazla önem kazanıyor ve içerdikleri şüpheli uzmanlar kendi hayran kitlelerini bir araya getirdiler. Çoğunlukla çoğaldıkları yanlışlık, inanılan refah kurumlarının ve uzmanlarının verilerini sabote etmeye yarar. Benzer bir şey çeşitli müşteriler tarafından tekrar tekrar aktarılabildiğinden, YouTube gibi web tabanlı yaşam hedefleri için bir kedi ve fare turudur.


Video, farklı aşamalarda çok sayıda izlendi. Facebook, YouTube ve Vimeo, bunların her bir varyantını hedeflerinden alır. Yine de, bu tür çabalar, gerçeği örtmek için büyük bir kapsam entrikası olduğunu garanti eden film yapımcısına kazanç sağlayabilir. 26 dakikalık videonun gelecekteki tam uzunluktaki bir anlatıdan bir kısmı olduğunu söyleyen bir yayında, kullanıcılardan videoyu doğrudan indirmesini ve başka bir yere yeniden göndermesini istiyor, “nihai söylemin gardiyanlarını ortadan kaldırmak”. Pandemi başladığından bu yana, gayri resmi kuruluşların, olası riskli yanlışlıkları yönetmek için madde düzenlemelerini ayarlamaları gerekiyordu.

Twitter, tehlikeli olabilecek “doğrulanmamış iddiaları” kaldıracağını, Facebook ise kullanıcıları güvenilir bilgi kaynaklarına yönlendirmek için yeni araçlar getirdiğini söyledi. YouTube, “tıbbi olarak asılsız teşhis tavsiyelerini” kaldırdığını ve bu video, sağlık kuruluşları tarafından desteklenmese de Covid-19 için bir tedavi hakkında iddialarda bulunmak üzere kaldırıldığını söyledi.

https://www.bbc.com/news/technology-52588682

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle