Web Teknolojileri Nedir?

 Web Teknolojileri Nedir?
Okunuyor Web Teknolojileri Nedir?

İçindekiler

Web Teknolojileri Nedir?

Web Teknolojileri Nedir?

İnternetin 1990′ lardan sonra iyice popülerleştiği bir dönemde web teknolojilerinde bazı gelişmeler meydana gelmiştir. Şimdi sizlere internetin yaygın olarak kullanılmaya başlanıldığı dönemden günümüze kadar nasıl evreler geçirdiği ve konumuz olan web teknolojileri nedir sorusunun cevabını sizlere anlatacağız umarım faydalı bulursunuz.

Web teknolojileri denildiğinde akla ilk olarak gelen tabi ki de bir web sitesinin temeli olan HTML‘ dir. HTML metinlerde monolog bir şekilde bulunduğundan dolayı yazılan metinleri kullanıcıya tek taraflı olarak değiştirilme imkanu olmadan aktarırdı. Ancak yıllar içerisinde web teknolojileri ve web programlama ileri doğru atılım gösterdiğinden dolayı HTML dili, XHTML ve HTML 5 sürümlerini piyasaya çıkarttı.

Sadece iskeleti geliştirmenin yeterli olmayacağını da anlaşılınca CSS3 şablonları ile birlikte kullanılarak biz kullanıcılara tasarım konusunda da bir çok kolaylık sağlandı.

Web teknolojileri, Web teknolojileri (1.0), Web teknolojileri (2.0), Web teknolojileri (3.0) ve son versiyon ile Web teknolojileri (4.0) olan bir çok gelişme, yenilik ve kolaylık getirilmiştir. Web teknolojileri (1.0) bile ilk çıktığı dönemdeki kullanıcıların bile başını döndüren bu teknoloji sayesinde ilk defa bir noktadan diğer noktaya veriler ağ üzerinden gitmiş oldu (aslında bu açıklama bize Web Teknolojileri Nedir? sorusunu gayet açık ve net bir şekilde açıklamaya yetiyor ve artıyor bile).

Web Teknolojileri Nedir?
  • Web teknolojileri (1.0) = 1995 – 2000
  • Web teknolojileri (2.0) = 2000 – 2010
  • Web teknolojileri (3.0) = 2010 – 2020
  • Web teknolojileri (4.0) = 2020 – ?

Web teknolojileri 1.0

Web teknolojileri 1.0 ilk çıktığında insanlar hayretler içinde kalmıştı.Bu teknoloji insanların ilk defa bir yerden diğerine ağ üzerinden veri aktarımını sağlamıştı.

Web teknolojileri 2.0

İkinci nesil internet hizmetlerini, toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemleri kapsamaktadır.

Web Teknolojileri 3.0

Bu teknoloji ile beraber internet “akıllanmaya” başladı.Bu teknolojide açıklık, kişiselleştirme gibi konular daha fazla ilgi görmeye başladı.

Web Teknolojileri Nedir?

Web Teknolojilerinin Gelişim Evreleri;

Web teknolojileri 1.0 (monolog; belge odaklı) insanlara tek yönlü bir iletişim sağlarken Web teknolojileri 2.0 ile (interaktif web; etkileşimli) kullanıcıyı ön plana alarak sanal aleme düzen getirerek bu sayede artık insanlar internet dünyasında yalnız başına bırakılmamış oldu.

Bu gelişmiş teknoloji ağı ile beraber insanlar artık blogları ve sosyal medyaları daha fazla aktif kullanmaya başladığı için ve önüne gelen yazı ve bilgi paylaştığından artık yalan yanlış doğru ve şüpheli her türlü yazı paylaşılmış oldu.

Her türlü bilgi internet ortamında cirit attığı bu dönemde bilgi kirliliğine dur demek için Web teknolojileri 3.0 hayatımıza ani ama oturaklı bir giriş yapmış oldu.

Web teknolojileri 3.0 (semantik web; bilgi odaklı) ile internetin adeta akıllandığını söylemek yanlış bir tabir olmaz. Bu teknoloji ile sayesinde kimin kimi tanıdığı bilgisi göz önüne çıkacak ve uygulama seviyesinde açıklık, sosyal grafik uygulamaları ile kullanıcıyı tanıma, kişiselleştirme konuları revaşta olacaktır.

Web teknolojileri 4.0 (intelligent web; akıllı web) 1 saniye içerisinde 100 Gigabit veri aktarımı yapabilen, her şeyin online network üzerinden kurulduğu ve yapay zeka ile bütünleşen bir teknoloji mimarisidir.

Web teknolojileri 1.0, WWW (World Wide Web) üzerinde düz verinin “okunabilmesi” anlamına gelirken, Web teknolojileri 2.0’ ın ise, interaktif verinin “yazılabilmesi”, Web teknolojileri 3.0’ ın dinamik uygulamaların, interaktif servislerin ve makineden makineye etkileşimli uygulamaların “çalışabilmesi” anlamlarına geldiğini, Web Teknolojileri 4.0 ise fiziksel disklerden uzaklaşıp, tamamen sanal networkler üzerinde kurulu teknoloji olarak ifade etmek mümkündür.

Web teknolojileri ile ilgili bir youtube videosu eklemek istedim. İyi seyirler.

Bugünkü bloğumuzda Web Teknolojileri Nedir? sorusunun cevabını verdik yazılım dilleri hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı buradan, 5G hakkında yazarlarımızın yazdığı yazıya ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle