• Ana Sayfa
  • Haber
  • Apple, Son Güncellemesi İle Artık Jailbreak’ e Son Vermeyi Hedefliyor

Apple, Son Güncellemesi İle Artık Jailbreak’ e Son Vermeyi Hedefliyor

 Apple, Son Güncellemesi İle Artık Jailbreak’ e Son Vermeyi Hedefliyor
Okunuyor Apple, Son Güncellemesi İle Artık Jailbreak’ e Son Vermeyi Hedefliyor
Apple geçen haftalarda çıkarmış olduğu son IOS sürümüne bir güncelleme daha getirmeyi planlıyor. Artık bu yeni güncelleme ile birlikte Apple cihazlara jailbreak yapılması engellenmiş oluyor.

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda çıkan IOS sürümü 13.5’in yeni bir jailbreak açığı Unc0ver tarafından geçtiğimiz hafta ortaya çıkartılmıştı. Jailbreak‘ in genel amacı IOS işletim sistemindeki yasaklamaları kaldırarak kullanıcıya iPhone içinde özgürlük ve daha çok kişiselleştirme imkânları sunan bir korsan yazılım. Her ne kadar jailbreak, Apple tarafından garanti iptal sebebi olarak bilinse bile bu işlem ABD’ de şuan için yasal durumda.

Unc0ver tarafından IOS 13.5 için güncellenen bu jailbreak, uzun aradan sonra ilk defa zero-day açığını kullanan ilk jailbreak sürümü oldu. Bu sayede 13.5 sürümü için yayınlanan jailbreak, diğer sürümler için yayınlananlara göre daha kararlı ve optimize bir versiyon oldu fakat Apple, bugün yayınladığı ıOS 13.5.1 sürümü ile bu güvenlik açığını kapatmaya çalıştı. Güvenlik iyileştirmeleri içeren 13.5.1 güncellemesiyle Apple’ ın, sadece zero-day açığına bir çözüm bulacağını ve jailbreak yapılmasını engellemeyi amaçladığını anlıyoruz.

Apple’ ın getirdiği bu yeni güncelleme ile birlikte güvenlik açıklarını kapatması nedeniyle iOS 13.5.1 için yeni bir jailbreak kitinin geliştirilip geliştirilemeyeceği şuan için henüz bilinmiyor. Apple gerçekten söylediği gibi bu güvenlik açıklarını tamamen kapatabilmiş ise bu yeni sürümlere bir daha jailbreak gelmeyeceğini gösteriyor. Ayrıca bu güncelleme ile birlikte, jailbreak sorunu dışında başka bir iyileştirme veya yenilik içermediği için bu güncellemeyi normal cihazları içinde almak gibi bir zorunlulukta şuanlık yok.

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Diğer teknoloji bloglarımız içinde buraya tıklayabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle