Chrome’ un RAM’ lere Saygısı Yok mu?

 Chrome’ un RAM’ lere Saygısı Yok mu?
Okunuyor Chrome’ un RAM’ lere Saygısı Yok mu?

Bir çoğumuzun artık vazgeçilmezi olmuş olan bu tarayıcı, hepimizin aklında “Neden bu kadar fazla RAM kullanma ihtiyacı duyuyor ki?” sorusunu en az bir kere dahi bile olsa aklımızdan geçirmeyi başarmıştır. Hele ki bir de bilgisayarınızda kullandığınız RAM miktarı düşükse işiniz daha da zorlaşıyor. Çünkü bilgisayarınızda Chrome açıkken yanında başka bir program açtığınızda bir takım donmalar ya da yavaşlamalar olacaktır (Bilgisayar sistem özellikleri yüksek olmayan bilgisayarlar için bu durumlar geçerlidir).

Bu konu hakkında ITPro’nun yaptığı bir takım testlerde Chrome‘ un diğer tarayıcılardan daha fazla RAM kullandığını doğruluyor. Bunu ispatlamak gerekirse;

Youtube, BBC Makalesi, Outlook web uygulaması ve bir web sayfası açıkken Chrome 600 MB civarı RAM kullanırken aynı sekmelerin açık olduğu Firefox 400 MB kullandığı gözlemlenmiştir.

İçindekiler

Chrome Bunu Nasıl Yapıyor?

Chrome ‘ un kullandığı RAM miktarının fazla olmasının sebebi: Chrome‘ un , açılan her sekmeyi, eklentiyi ve uzantıyı ayrı bir biçimde saklamasıdır. Bundan ötürü siz görev yöneticisini açtığımızda bir tane değil birçok Chrome çıktısına rastlıyoruz.

Chrome‘ un bunu yapmasının sebebi, sitenin kararlı ve hızlı çalışma işlemlerini ayrı yerde çalıştırmasıdır. “Eee bu ne anlama geliyor?” diyorsanız bizim şimdi ki vereceğimiz örnekle daha iyi anlayacağınızı ümit ediyoruz. Misal bir site çökme durumu söz konusu olduğunda komple pencereyi (site penceresi) kapatmak yerine sadece siteyi yenilemeniz siteyi kendisine getirmekte yeterli oluyor. Chrome‘ un uyguladığı bu yöntem kullanıcı için de daha güvenlidir. Buna da örnek vermek gerekecek olursak: Bir JavaScript saldırısı söz konusu olduğunda diğer sekmelere sıçramıyor. Canımızın için olan Chrome, RAM’ i kullanıyor ama boşa kullanmıyor.

Peki Bu Denli RAM Kullanması Sorun Oluşturur mu?

Tamamen bilgisayarınızda ne yaptığınıza bağlı. Zira: Sadece tarayıcıda, haber siteleri, makalaler ya da web sitelerinde dolaşmak için kullanıyorsanız RAM veya bilgisayar için kesinlikle bir sorun teşkil etmez fakat hem Chrome kullanıp hem de farklı bir işle (ofis programları, yazılım editörleri vb.) uğraşıyorsanız evet işte o zaman sorun teşkil edebilir.

Bunun çözümü olarak aşağıda bıraktığımız videoyu seyrederek bu soruna bir nebze engel olabilirsiniz ama benim size önerim ya sadece Opera (ben Opera kullanıyorum), Firefox, Yandex gibi web tarayıcılarını kullanmanız ya da farklı bir öneri verecek olursam sadece web sayfalarında gezinirken Chrome, (başka bir iş yapmadığınız zaman yani) lakin hem Chorme hem de başka işlerle meşgul olacaksanız farklı bir tarayıcı (Opera GX öneririm) kullanmanızı öneririm. (Opera GX hakkında ve bilgisayarınızı iyileştirecek programlar arıyorsanız buraya da bekleriz 😀 )

Peki RAM Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?

Ben illaki Chrome kullanırım diyen tayfada iseniz eğer size güzel bir haberim var RAM kullanımını azaltman yolunun olduğunu sizlere söylemeyi kendime borç bilirim. Shift + Esc tuş kombinasyonlarını yaptıktan sonra Chrome‘ un görev yöneticisini açtıktan hemen sonra RAM’ i kullanılan sekmeleri gözden geçirin ve işinize yaramayan sekmeleri kapatıp kullanmadığınız uzantıları kapatmak hem RAM’ inize hem de bilgisayarınıza ferah bir nefes almaya yetecektir.

Aşağıya Chrome RAM kullanımını azaltacak ve işinize yarayacak bir video bırakma ümidi ile sizleri selamlıyorum👇👇🖐🖐

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle