ESKİLERİN EN KÖTÜ “HACK” OLAYLARI

Hacklenme Olayaları.
 ESKİLERİN EN KÖTÜ “HACK” OLAYLARI
Okunuyor ESKİLERİN EN KÖTÜ “HACK” OLAYLARI

İçindekiler

1) MafiaBoy DDoS saldırısı

15 Yaşında bir çocuktu. “Mafiaboy” ismi Micheal Calce idi. 2000 yılında yaşanan bu olayda Calce bir DDoS saldırısı başlatmaya karar verdi. O sadece Kanadalı bir lise öğrencisiydi. Calce hedef olarak CNN, eBay ve Yahoo gibi kuruluşları belirledi. Ve 1.2 milyar dolarlık bir hasar meydana getirdi. Çocuk olduğu için Calce, 2001 yılında sekiz ay açık gözaltı hapis cezasına çarptırıldı. İnternete erişimi de mahkeme tarafından sınırlandırıldı. Calce o zamandan beri köşe yazarlığı yapıyor ve çektiği çileler ile ilgili kitap yazdıp yayınladı.

2) Porsche için telefon hatlarını bloke etti!

Yıllardan 1995 ve bir gün bir radyo yarışmasında ödül Porsche’du. LA KIIS FM 102. arayana bir Porsche hediye ediyordu. Devamında Kevin Poulsen Porsche kazanmak için Los Angales telefon ağının kontrolünü ele geçirdi ve radyo istasyosyonuna gelen aramaları etkin bir şekilde engelledi. Kevin Poulsen Porsche kazandı fakat yasalar onu yakaladı ve 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Poulsen sonra BT güvenlik yayını olan Wired News‘in kıdemli editörü oldu.

3) Solar Sunrise

Yıllardan 1998. Başlangıçta Iraklı ajanların çabaları olduğu düşünülen, ABD’de 500’den fazla hükümetin ve özel bilgisayar sistemlerinin kontrolünü ele geçiren sistematik bir siber saldırı başlatıldı! Bilgisayar korsanları, Sun Solaris işletim sistemi üzerinde çalışan bilgisayarları istismar ediyorlardı, bu nedenle toplu saldırılara ‘Solar Sunrise’ adı verildi.

ABD Hükümeti, konuyu araştırmak için FBI ve Savunma Bilgi Sistemleri Dairesi dahil olmak üzere bir dizi savunma birimi kurdu. Herkesi şaşırtacak şekilde, hackleme işlemine hiçbir Iraklı ajan karışmamıştı! Soruşturmalar California’dan üç gencin tutuklanmasıyla sonuçlandı. ‘Solar Sunrise’ için kapatılmış olsa da saldırılar, koordineli bir çabanın tüm bir ülkenin BT altyapısını nasıl etkileyebileceğini vurguladı.

4) Melissa Virüsü 

Melissa Virüsü 1999 yılında ortaya çıktı. 80 Milyon dolar zarar veren çok basit bir virüstür. Virüs, Microsoft World belgelerine bulaşabilir ve kendisini e-posta yoluyla otomatik olarak yayar. Virüs bulaşmış bilgisayarın Outlook e-posta hizmetindeki ilk 50 kişiye Melissa Virüsü gönderilir. Melissa’nın yapımcısı David Smith, virüsün bilgisayarlara zarar vermesini istemediğini söyledi fakat Smith yine de tutuklandı ve 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ve bu virüsle birlikte piyasaya antivirüs yazılımları girdi.

5) On Milyonlarca Kredi Kartı Bilgisi Çalındı

Olay 2009 yılında yaşandı! Miami’den bir bilgisayar korsanı olan Gonzales, ABD tarihindeki en büyük dolandırıcılık olaylarından birini gerçekleştirdi! Gonzales, 250’den fazla finans kuruluşundan on milyonlarca kredi kartı ve banka kartı numarasını mühürlemekten sorumluydu. 7-Eleven mağaza zinciri de dahil olmak üzere şirketlerin ödeme kartı ağını hack’ledi.Üç eyalette bilgisayar korsanlığı ile ilgili en az üç ayrı davayla karşı karşıya olan Gonzales Aralık ayında suçlu bulundu.

Bugün yazımızda geçmiş tarihlerin en zarar veren hack olaylarını sizlere gösterdik. Umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Diğer yazılarımızı okumak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İyi günler dileriz!

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle