6 – Yeni 1 Hayata İlk Adımlar

 6 – Yeni 1 Hayata İlk Adımlar
Okunuyor 6 – Yeni 1 Hayata İlk Adımlar

Herkese uzun bir aradan sonra selamlar, bugün ‘ Yeni Bir Hayata İlk Adımlar ‘ konusuyla beraberiz. Şimdiden iyi okumalar.

Yaşantınız – ki bu benim bile olabilir – sıkıntılarla, imkansızlıklarla uğraşmış, yanlış arkadaş veya cahilliğinizin kurbanı olmuş bireyler oldunuz ve artık bir şeylerin toparlanması için emek vermeniz gerektiğinin farkına vararak araştırmaya koyuldunuz. Herkesin aklındaki temel soru;

‘NEREDEN BAŞLAMALIYIM ?’

İçindekiler

1 – Ben Kimim?

Bu temel soruyu kendinizce dürüstçe sormadan önce şunları uygulayınız;

  • Tüm önyargılarınızı bir yanınıza koyun.
  • Mantığınızı ve zihninizi serbest bırakın.
  • Sırayla, konu konu kendinizi kendinize tanıtın.

Üstteki üç maddeyi açıklamadan önce baştan minik bir uyarı bırakayım;

” TEK BİR ŞANSINIZ VAR YENİ BİR HAYATA İLK ADIMLARI ATMAK İÇİN !”

Bu yüzden temelimiz olan bu adımı en iyisiyle yapmalıyız çünkü insanlara yeni bir hayata ilk adımlar attığımızı ikna etmeye çalışırken yalancı konumuna düşebiliriz. Eldeki yoldaş aynı yoldaş misali imajınız eksi yiyebilir.

2 – Önümdeki Beş Yılda Nerede Olmak İstiyorum?

Birinci aşamayı halledip kendimizi öğrendiğimize göre artık ne ve nerede olacağımızı seçme vaktimiz geldi. Gördüğünüz fotoğraftaki karakterimiz House Of Cards dizisinin baş karakteri olan Frank Underwood – ki şimdi konumuzla ne alakası var arkadaşım diyebilirsin – ona vaat edilen dışişleri bakanlığının verilmemesi üzere, istediği yer için dizi boyunca savaşmış ve çabalamıştır.

Bir amaç seçmenizdeki en büyük yardımcınız, birinci aşamadaki kendimizi tanıma evresi burada kurtarıcımız oluyor. Amacınızı belirlerken temel amaçlarınız şunlar olsun;

  • Cebinizi dolduracak,
  • Ruhunuzu rahatlatacak,
  • Uyanmanız için size harika bir dayanak olacak.

Böylece vermiş olduğunuz tüm emekler için pişmanlık duymayacaksınız.

3 – Emek Verdiğim Bu Yolda Yalnız Mı Olmalıyım Yoksa Bir Yoldaş Mı Bulmalıyım?

Tanıma işlemi bitmiş, amaçlar belirlenmiş ve işlere koyulmuşuzdur ancak önemli bir köşe taşına gelmişizdir. Evet, film/dizi karakterlerinden gene bir örnek vererek devam etmek istiyorum. Sherlock Holmes tiplemesini genelde tek başına iş yapan bir efsane olarak biliriz. Ama unuttuğumuz bir detaysa şudur;

‘ WATSON OLMASAYDI BAZI DAVALARI ÇÖZEMEZDİ ‘

Kendinize seçtiğiniz yol arkadaşınız, yoldaşınız sizi tamamlar ve sonuç olarak ta sizde onu tamamlarsınız yeri geldiğince.

4 – Bireysel Gelişimim İçin Ne Yapmalıyım ?

Temel olarak gelişmek için yapılacaklar şeyler birazcık nettir – bilindik şeylerdir – Eğitim, Kültür, Dil, Vücut, Diksiyon temel şartlarda gerekenlerdir. Tabi her şey teoride bitmiyor. Tecrübeniz bulunmadığı sürece gelişmeniz çok zordur.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bunu gibi daha çok yazı okumak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle