7 – 5 Adımda Hedef Belirleme Rehberi

 7 – 5 Adımda Hedef Belirleme Rehberi
Okunuyor 7 – 5 Adımda Hedef Belirleme Rehberi

Hayatımız, belirli kurallar ve prensipler çevresinde akarken mutlu olmaya çabalarız ve bu hedefimiz için kendimize adım adım yüzlerce hedef koyarız. Herkese selamlar. bugün sizlerle hedef belirleme rehberiyle yardımcı olacağım.

İçindekiler

1 – Bizim Hayat Hedefimiz Ne?

Her insanoğlu belirli bir yaşa geldiğinde sorgulamaya başlar: ‘Ulan benim bu dünyada amacım ne? yoksa evren bana kurulmuş bir oyun mu?’. Bu tip sorular olağandır ve konuyu kaydırmadan anlatmak istediğim şeye gelelim:

Bu hayatta ne yapmak istiyorum sorusu hedef belirlemenin altın kuralıdır çünkü bu sürecin altın kuralı bu soruya dayanmaktadır.

2 – Her Şeyi İsteyen Bir İnsan İsem?

Evet sevgili dostum, insan nefsi rahat durmayıp her şeyi arzulama potansiyeline sahip bir canavar ancak bu durum için bir çözüm üretildi:

  • Aklınıza gelen ilk 20 hayalinizi yazın ve ilk 5’ine odaklanın…

Pareto İlkesinde olan* (Yanlışım varsa lütfen yorumlarda belirtin) bu motto bizlere birer avantaj sağlıyor çünkü temel durumda önümüze belirli seçenekler çıkarılıyor ve bunlara odaklanarak işlerimizi hızlıca hallediyoruz.

Pareto İlkesi hakkında bilgi alabilmek için aşağıya video bırakıyorum:

3 – Zevklerimi ve İyi Olduğum İşleri Bilmiyorsam?

Evet, her insan kendini tanıyacak diye bir kuralın bulunmadığı dünyamızda bizlerin kendimizi bilmesi artık bir zorunluluktur. Bunun içinde günümüzde SWOT testi uygulanır:

SWOT testini biraz tanımlamak gerekirse aşağıda bahsettiğim 4 kelimenin baş harfiyle oluşup kişi veya işletmenin kendini tanıyıp ileri odaklı çalışması için gerekli testlerden birisidir. Swot Testi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Strengths (Güçlü Yönler)

Weaknesses (Zayıf Yönler)

Oppurtunities (Fırsatlar)

Threats (Tehditler)

4 – Çevre Baskısı Yiyorum ve Kimseyi Kıramıyorum

Çevre ve Koşullar bizlerin yaşamlarını etkileyen kritik iki durumdur ve ikisini düzeltmek bizlerin elindedir. Kimse vazgeçilmeyecek kadar harika değildir ve sizlerde vazgeçilmeyecek kadar muhteşem değilsiniz – en azından şimdilik 🙂 –

Koşullar, sizin imkanlarınızla ortaya çıkar ve geliştirmek sizlerin elinde olan bir durumdur. Çevre buna dahil olmakla beraber aile haricinde çevrenizi sıfırdan yapabilirsiniz, aile kısmıyla alakalıysa onları ya bu duruma kabullendirmeli ya da onları umursamadan yolunuza bakmalısınız.

Özgüvensizlik ve El Alem Korkusu Ne Der yazımız bu konuya yardımcı bir argüman olarak buraya bırakıyorum.

5 – Artık Hedeflerimizi Yapmak İçin Hazırız

Yapmak istediğin her şey için temel referans durumunu bitirdin artık savaşma zamanı 🙂

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bunun gibi daha çok yazı okumak için https://webodasi.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap