1 – Başarının Gizli Silahı – Odaklanma

 1 – Başarının Gizli Silahı – Odaklanma
Okunuyor 1 – Başarının Gizli Silahı – Odaklanma

Günümüz dünyasında bireyi diğer insanlardan ayıran temel özellikleri vardır. Bu özelliklerimiz bizi başarıya taşımakta çok önemli yerlere sahiptir. İşte odaklanma bunların lideri denebilecek bir yerdedir. Tabi bu lideri bir yerlere getirmek için belli şeyleri bilmek zorundayız.

Temel olarak odaklanma bir iş üzerinde alınabilecek maksimum verimi almak için verilen çabadır. Başarılı bir odak size çoğu kapıyı açmaya yardımcı olur.

odaklanma

Odaklanma dediğimiz eylem birden fazla faktöre bağımlıdır; ruh haliniz, ilerdeki amaçlarınız, dünyaya bakışınız, aileniz, çevreniz, imkânlarınız denebilir…

Her şeyiniz dörtte dört gitmeyeceği bir vakitte yaşadığımızı varsayarak faktörleri kendi lehinize çevirdikçe odaklanmanız size başarının kapısını açacaktır.

Tabi bu odaklanma dediğimiz zımbırtıyı geliştirmek için yüzlerce yöntem bulunmaktadır ama burada beş tanesini sizlere sunacağım;

İçindekiler

1 – Amaç Yoksa Güç Yoktur

Yapacağınız işe başlamadan önce neyi yapacağınıza kesin bir karar verin. Baktınız kararsızlık hakim olarak üzerinizdeyse yapacağınız iş kırıntılarının hepsini şuan en acilinden en önemsize şeklinde sıralayın ve yola koyulun. Bu duruma da ulaşamıyorsanız Eisenhower Matrisi yönetime başvurarak sıralayınız.

Eisenhower Matrisi ( Ekstra Bilgi İçin Kaynak )

2 – Beyaz Masa Taktiği

Çalışma ortamınız sizin zevklerinize göre donatılmış olsa da çalışırken odağınızın bölünmemesi için gerekmedikçe üzeri aşırı dolu olmayan bir masaya sahip olmanız gerek, işte bu teknik sizi burada kurtarıyor. Masanızda kendinize kare şeklinde bir alan belirleyin ve işiniz dışında hiçbir şeyi buraya sokmayın.

3 – Düşünce Tufanından Kaçının

Her insanın başına gelen klasik durumlardan biri olan hiç durmayan düşüncelerin çalışmanızı bölmesi ve çalışmadan kopup gitmeniz olağan bir durumdur ki bunun çözümü çok basittir; Aklınıza gelen her türlü düşünce ve işi bir yere not alın ve işinize devam edin.

4 – Kendinize Olan İnancınızı Kaybetmeyin

İçiniz yaptığınız işe küfürler savurma derecesine gelip te kaçacak bir yer arıyor ama daha işe başlamanızın üzerinden fazla süre geçmediyse işinizin sonraki durağına kadar dişinizi sıkıp dayanmanız ve kendinize inanmanız gereklidir. Bilinçaltınız her denilene ciddi bakan bir huysuz dede gibidir ve sesli yâda sessiz söylediğiniz her şey manevi olarak etkiler. Bu detaya dikkat etmenizi öneririm.

5 – Kişiselleştirilmiş Pomodoro Tekniği

25 – 5 oranıyla çalışma ile günde sekiz defaya dek yapılabilecek bu tekniği çoğumuzun odak sorunu yüzünden yarıda kesip salıyoruz. Bunun içinse 10 – 35 taktiği denilen bir taktik buldum.

10 – 11 -12 – 13 – 14 dakikalık periyotları birleştirip 15 dakika molaya geçiyoruz. Sonra gelen 5 periyotta çalışıp 6.sında molaya geçiyoruz ve periyotlar bittiğindeyse uzun soluklu molanız istediğiniz kadar var. Bu taktiğin temel gelişim olayı şu; ilerledikçe mola için hafif hafif emek verdiğiniz süre artıyor ve odağınız gelişiyor.

Odaklanmanın inceliklerini ele aldığımıza göre odaklanmanın sosyal yaşamımızda bizi nasıl etkilediğine bir göz atalım;

İnsanlar bireysel ya da grup sohbetlerinde konuşmacıyı ortalama bir seviyede dinler ya da konuşmak için boş boş sıra beklerler ama odaklanma yetisi güçlü olan insanlar konuşmacıyı kaliteli bir biçimde dinlediği için genelde ortamlarda bir adım ön planda bulunurlar.

İlişkilerdeyse kişinin sizle girdiği etkileşime verdiğiniz odak seviyesi arttıkça kişi sahiplenilme hissiyatı ya da kaba tabiriyle ‘Aha sonunda beni dinleyen bir allahın kulu’ misali bir his yaşar ve sizi değerli biri olarak yaşamının bir yerine yerleştirir.

Odaklanmak sizlere birçok şey katmakla kalmayıp sizi üst statülere taşımakta kendine rakip tanımaz  – azim dışında –

Şimdi gelelim odaklanmanın toplum gözünden yararına;

İlişkileriniz sayesinde bir artış kazandınız ve artık bir çevreye hâkimsiniz ve bilinirliğiniz sayesinde toplumda ya hakaretlere uğruyor ya da övgülere boğulan bir tip haline geldiniz.

Bu bilinirliği güce çevirip ülkenizin başına bile geçebilir ya da yolun başında iken önünüze taş koyup dururlar ama başardığınız takdirde olağanüstü bir güçle en iyisi olmaya çabalayabilirsiniz.

Her şeyi toparlamak gerekirse odaklanmak size kaliteli bir yaşam sunmak için verilmiş mükemmel bir zımbırtı ve geliştirmesi sizin elinizde olan bir şeydir.

Umarım yazım sizler için faydalı olmuştur. Diğer yazılarımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle