2 – Başarının Kumandanı – Azim

 2 – Başarının Kumandanı – Azim
Okunuyor 2 – Başarının Kumandanı – Azim

Günümüzde bizleri diğerlerinden ayıran belli başlı özellikler vardır ve bu özellikler diğer insanlardan sıyrılıp dünya fatihliğine kadar süren bir yolculuğun lideridir azim.

Peki ya bu azim nedir gelin beraber inceleyelim;

Azim başarılmak için gereken çaba ve sabrın istikrarlı olarak sağlanmasıdır. Azim olmadan ne odaklanma ne de hırs sizleri bir yerlere getirebilir. Kısacası azim, başarınızın bel kemiğidir.

Azimde aynı odaklanma gibi birçok faktöre sahiptir; bakış açınız, ruh haliniz, çevreniz, hayalleriniz, imkânlarınız…

Çok zengin bir aileden de gelseniz, çok fakir olarak yetişseniz bile istediğiniz her şeyin istediğiniz tarzda olmadığı bir yerde ilerleme kaydetmeye çalıştığımızı unutmadan azmetmenin inceliklerine bir göz atalım;

1 – Amaçsız Yola Çıkmayın!

Hemen hemen insanların çoğu bir işe atılırken yüzeysel düşünüp yola koyarlar ve  – aşırı şanslı değilseniz – işleri hüsrana uğrar tıkanma noktasına gelince…

Böyle bir duruma düşmemek içinse yapılacak en akıllıca şeyse yapacağınız işi enine boyuna detaylandırıp işinizin planını somutlaştırmaktır.

Böylece azminize kramp girmesini önlemiş ve yolun başına tekrar düşmemiş olursun.

2 – Kendinize Pozitif Enerji Yüklemesi Yapın!

Çoğunluğun atladığı genel bir şey vardır azmetmek konusunda; ‘ Gaza getirme geçici zaten…’

HAYIR! , Bilinçaltımız daha doğrusu düşünen beyniniz dediğiniz her şeyi çok ciddiye alır ve uygular…

Kendinizi en iyi şekilde nasıl motive ediyorsanız o şekilde istikrarlı bir biçimde motive ederek arkanıza dolaylı olarak bir rüzgâr desteği alıyorsunuz zihniniz ve işiniz için…

3 – Gerçekçi Olun!

Amaçlarınızı belirlediniz, motivasyonunuzu sağladınız, işe koyuldunuz ve istediğiniz gibi gitmekle kalmayıp işleri biraz batırdınız. Sebebi baya net; Gerçekçi değildiniz ya da harbi şansızsınız.

Şansızlık faktörünü %1 olarak bir kenara alırsak %99 ihtimalle gerçekçi olmayıp hedefinizi abartılı koydunuz ve başaramadınız. Realist olun ve yapabileceğiniz sınırlar koyun, böylece en kısa vadede sorunu halledip işinizi çözmüş olabilirsiniz.

4 – Negatif Enerji Yayan Herkesi İşinizden Uzak Tutun!

İkinci maddede belirttiğimiz gibi düşünen beynimizin her duyduğu şeyi ciddiye alıp yapması bizim için yerine göre avantajlar ve dezavantajlar sağlar. Bu yüzden en azından yaptığınız işe negatif insanları almayın gerekirse yaptığınız işin lafını bile etmeyin. Minik bir atlama bütün planınızı yıpratır.

Azmetmenin inceliklerini ele aldığımıza göre şimdi azmetmenin ilişkiler ve toplum üzerinde nasıl farklar ele aldığına bakalım;

İlişkilerde azim genelde ilişkinin sağlığını kurtaran temel faktördür ve sizi genelde ön plana çıkartır. Dostluklarda genelde fedakâr taraf ibaresi yeseniz de dikkatli olarak iyi niyetinizi suiistimal etmek isteyen insanlardan kaçınmalısınız.

Toplum gözünden bakmamız gerekse idi;

 Eğitim hayatınızda asıldığınız eğitim ya da iş hayatınızdaki uğraştığınız bölümde diğer insanlara göre daha çok göze batıp hızlı yükselebilir ya da ayağınıza taş atmalarından usanabilirsiniz.

Olası durumda en kaliteli şekilde basamakları tırmandığınızda sizi durduracak bir tek gökteki tanrı kalacaktır.

Azime genel olarak büyük resim olarak bakarsak odaklanmayla birleşerek sosyal yaşamınızın bir ayağının oluşumuna destek olur ve ileri ki yıllarınızda size avantaj sağlayacak yerlerin anahtarını sunacaktır.

Bu serinin ilk yazısına göz atmayı unutmayın 🙂

Başarının Gizli Silahı – Odaklanma: https://webodasi.com/basarinin-gizli-silahi-odaklanma-1/

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle